Czerwiec to szczególny miesiąc w kalendarzu liturgicznym poświęcony czci Najświętszego Serca Pana Jezusa. Kościół zachęca wiernych do zawierzenia życia Bogu, wskazując im na istotę Sakramentu Pokuty, Adorację Najświętszego Sakramentu oraz przyjmowanie Komunii Świętej. Oprócz kultu Serca Jezusowego, dzień po uroczystości Zesłania Ducha Świętego, w Kościele przeżywane jest także Święto Maryi Matki Kościoła.

Jak tłumaczy ks. Mariusz Bakalarz, rzecznik archidiecezji częstochowskiej – wprowadzenie święta do polskiego kalendarza liturgicznego jest owocem Soboru Watykańskiego II:

– To właśnie polscy biskupi zwrócili się z prośbą do papieża Pawła VI, aby na zakończenie Soboru Watykańskiego II ogłosić NMP Matką Kościoła. Szczególnym znakiem tej decyzji jest też wizerunek umieszczony na narożniku Pałacu Apostolskiego (widoczny z Placu Świętego Piotra) – obraz opatrzony także hasłem papieża Jana Pawła II „Totus Tuus”.

Święto obchodzone jest dzień po uroczystości Zesłania Ducha Świętego, uznawanej za początek działalności Kościoła. Maryja przeżyła w Wieczerniku wraz z Apostołami zstąpienie Ducha Miłości na Kościół i od tej chwili towarzyszy Kościołowi w świecie.

Jak dodaje ks. Mariusz Bakalarz – choć cześć Matce Najświętszej oraz jej Synowi Jezusowi Chrystusowi oddawana jest w Kościele każdego dnia są momenty, kiedy ich kult szerzony jest w sposób szczególny. Tak jest właśnie w czerwcu, kiedy wiele uwagi poświęca się Sercu Jezusowemu:

– Kalendarz liturgiczny to również święta ruchome. Wśród nich jest także uroczystość Najświętszego Serca Jezusa. Tego dnia nasze spojrzenie kierowane jest na Serce Jezusa. Tego, co jest w Nim najpiękniejsze, czyli wielkiej miłości. To jest istota Serca Jezusowego.

W Częstochowie o czci Najświętszego Serca przypomina m.in. zabytkowa XVII-wieczna kaplica w Bazylice Jasnogórskiej. To figura Jezusa ukazującego swoje gorejące Serce, otoczone koroną cierniową.

ABK

Skip to content