Fot. Radio Fiat

Od 17 października w Polsce obowiązują nowe obostrzenia dotyczące podziału na strefy. Częstochowa, tak jak cały powiat, znajduje się w obszarze czerwonym, czyli najwyższego zagrożenia epidemiologicznego. Wprowadzone wymogi sanitarne umożliwiają przebywanie w kościołach ograniczonej liczbie wiernych. To 1 osoba na 7 metrów kwadratowych.

O przestrzeganiu nowych zasad przypomina o. Michał Legan, rzecznik prasowy Jasnej Góry.

– Obowiązuje nas zasada dwóch kroków. Pierwszy to przystosowanie się do nowych reguł. Zakładanie maski, przyłbicy, zachowywanie dystansu społecznego. Drugi krok to modlitwa i pogłębianie relacji z Chrystusem. W pokonaniu choroby istotna jest obecność kogoś kochającego. Taką osobą z pewnością jest Jezus Chrystus.

Przypomnijmy, że na początku października koronawirusem zaraziło się 25 paulinów. Duchowni zostali odizolowani przez zakwaterowanie poza klasztorem i sanktuarium.

– Paulini, u których wykryto pozytywny wynik przeszli kwarantannę. Testy były powtarzane, dlatego część duchownych powróciła do swojego miejsca zamieszkania. Modlimy się ciągle za naszych ojców w szpitalu oraz tych, którzy decyzją sanepidu wciąż przebywają w odosobnieniu.

Sanktuarium pozostaje otwarte dla pielgrzymów. Do kaplicy Matki Bożej może wejść 60 osób, do bazyliki 160, a do kaplicy Sakramentu Pokuty 36. Porządek nabożeństw oraz transmisje liturgii pozostały bez zmian.

ABK/BPJG

Skip to content