Człowiek nadziei – dziękczynna modlitwa za kanonizację Karola de Foucauld

W sobotę 18 czerwca w Kaplicy Matki Bożej sprawowana została Msza św. dziękczynna za kanonizację brata Karola de Foucauld. Uroczystość odbyła się z udziałem przedstawicieli rodziny duchowej francuskiego pustelnika.

Mszy św. Przewodniczył bp Andrzej Przybylski, który w homilii przypomniał zgromadzonym wiernym, że miarą miłości do Boga oraz ludzi jest podobieństwo do Jezusa.

– […] Karol de Foucauld pisał bardzo często, a także modlił się, zwracając się do Jezusa: „Być do ciebie podobnym i dzielić Twoje udręki jest radością serca, które miłuję”. Gwałtowną potrzebą miłości jest upodobnienie, naśladowanie. Jeśli kogoś kochamy, chcemy mu się przypodobać, naśladować i upodobnić się do niego. Brat Karol po swoim nawróceniu nie miał wątpliwości, że jeśli chcemy naprawdę wierzyć w Jezusa i chcemy żyć miłością do Niego, to miarą tej miłości jest bycie podobnym do Jezusa […] – głosił bp Andrzej Przybylski.

Św. brat Karol uważany jest za jednego z duchowych przewodników XX wieku. Podjął próbę radykalnego naśladowania Jezusa z Nazaretu, pociągając do Niego innych swoim życiem w duchu ewangelicznego ubóstwa. Niósł świadectwo o chrześcijaństwie jako religii miłości i braterstwa wobec każdego człowieka, bez względu na rasę czy kolor skóry. S. Mariola ze Zgromadzenia Małych Sióstr Jezusa zauważa, że duch powszechnego braterstwa jest wielkim darem na dzisiejsze czasy.

– Ten duch powszechnego braterstwa, o którym papież Franciszek pisał w encyklice Fratelli tutti, odwołując się wprost do Karola de Foucauld, jest darem na dzisiejsze czasy. Kościół potrzebuje być wspólnotą braci i sióstr, żyć w sposób prosty i bezpośredni Ewangelią. To właśnie całe swoje życie przekazywał nasz kanonizowany święty – powiedziała s. Mariola.

Po Mszy św. w Kaplicy Różańcowej odbyło się spotkanie osób, którym bliska jest duchowość św. brata Karola. Na Jasną Górę zostały wprowadzone relikwie pierwszego stopnia nowego świętego. Relikwiarz przygotowano w kształcie serca z krzyżem. To nawiązanie do brata Karola od Jezusa, który odziany w białą tunikę z czerwonym sercem zwieńczonym krzyżem z napisem: „Jezus-Caritas” został ascetą wśród ubogich.

BNO

>>Cała homilia bp. Andrzeja Przybylskiego<<

 

Galeria: Radio Fiat/BNO

Skip to content