Czuwanie Archidiecezji Częstochowskiej

Fot. Radio Fiat

11 dnia każdego miesiąca przeżywamy na Jasnej Górze Czuwanie Archidiecezji Częstochowskiej. Nie inaczej jest także dziś. Czuwanie to jest symbolem i oznaką trwania w Bożej Obecności.

Inaczej nazywana modlitwą serca, pomaga podjąć próbę odpowiedzi na zaproszenie św. Pawła, aby móc „modlić się nieustannie”. Tradycja czuwania w jasnogórskiej bazylice jest bardzo długa.

– Jeszcze mój poprzednik (a w jego imieniu bardzo gorliwy ks. prof. Wojciech Bazera) zawsze dbali o te nocne czuwania. Zawsze z 11 na 12 każdego miesiąca była tzw. Noc Wielkiej Modlitwy za Kościół i Prymasa. To właśnie Prymas Wyszyński zapoczątkował całą tę inicjatywę. Paulini zafundowali Apel Jasnogórski, który trwa do dziś. My, jako ówczesna diecezja częstochowska, odprawialiśmy wspomniane już wieczorne czuwania, które również mamy po dziś dzień – wspominał abp senior Stanisław Nowak.

Wybór dnia czuwania nie jest do końca znany, jednak jak zaznacza abp Stanisław Nowak, istnieje kilka przypuszczeń.

– Trochę ustanowienie diecezji, trochę rocznica Prymasa. Dawniej cała diecezja zjeżdżała na Jasną Górę. Głosiłem wówczas konferencje i odprawiałem o północy Mszę św. Teraz czuwania są bardziej wzbogacone, są różni konferencjoniści, a księża głoszą piękne kazania i rozważania na temat Maryi. Czuwamy i modlimy się za całą diecezję w imieniu całej diecezji. I tak trwają te czuwania – dodał pierwszy metropolita częstochowski.

Modlitwa rozpoczyna się zawsze Apelem Jasnogórskim o godz. 21:00. Przewidywane są również konferencje, rozważania i różaniec. Całość dopełnia Msza św. o północy.

BNO

Skip to content