Grafika promująca tegoroczny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan; źródło: ekumenia.pl

Trwa Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan obchodzony w tym roku pod hasłem: „Trwajcie w mojej miłości, a przyniesiecie obfity owoc”. Temat ekumenizmu budzi wśród wiernych wiele pytań, wątpliwości, a czasem nawet zastrzeżeń. O tym, czym właściwie jest ekumenizm mówi ks. dr Mariusz Kocoł, doktor teologii ekumenicznej.

– Ekumenizm to jest jedność, czyli dążenie do tej jedności, bo jak wiemy Kościół chrześcijański uległ podziałowi. Teraz jest kwestia w jaki sposób doprowadzić do tego żeby tę jedność przywrócić. Jako ludzie bardzo łatwo dochodzimy do podziałów, ale już z powrotami jest już trudniej – stwierdził ks. Mariusz Kocoł. – O ekumenizmie można bardzo dużo powiedzieć, ale mógłbym zaznaczyć czym na pewno ekumenizm nie jest. Wiele osób ma obawy, że ekumenizm to jest taki ruch, który chce utworzyć taki Kościół, który trochę będzie miał z tego, trochę z tego. Wiele osób uważa, że w tych dialogach ekumenicznych chodzi o to, że “a, z tej prawdy zrezygnujemy, bo ona się komuś nie podoba, a tą przyjmiemy, bo ona urozmaici”. Tym ekumenizm nie jest. Tutaj chodzi o to, żeby dochodzić do jedności w prawdzie i przede wszystkim, w związku z tym, że my za bardzo pomysłu na tę jedność nie mamy, ekumenizm jest wołaniem o Ducha Świętego, żeby On pomógł nam doprowadzić do tej jedności, takiej jakiej to Pan Bóg sobie życzy – powiedział kapłan.

Ruch ekumeniczny zaczął się poza Kościołem katolickim, który dołączył do tego ruchu po II soborze watykańskim. Jednym z przejawów ekumenicznej troski Kościołów i wspólnot kościelnych o jedność jest organizowany od 1968 r. Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.

– Tradycyjnie ekumenizm dzieje się na jakby trzy aspekty: modlitwy, doktrynalny i praktyczny. Właśnie ta modlitwa jest tak istotna, bo ona – można powiedzieć – daje siłę tym pozostałym aspektom – powiedział ks. Kocoł. – Jeżeli chodzi o samą istotę tego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan to jest nią przypomnienie ludziom, że coś takiego jest jak ekumenizm, że jest potrzebny. Nie oznacza to jednak, że ta modlitwa nie powinna trwać przez cały czas, przez cały rok – stwierdził ekumenista.

Tegoroczne obchody Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w rejonie Częstochowy z racji obostrzeń rządowych nie są tak okazałe jak w poprzednich latach. Ks. Mariusz Kocoł zaprasza szczególnie na dwa wydarzenia, które będą miały miejsce w Częstochowie:

– W środę w Kościele ewangelicko-augsburskim o godzinie 17:30 odbędzie się nabożeństwo. Kazanie wygłosi biskup Kościoła ewangelicko-augsburskiego Marian Niemiec, natomiast 22 stycznia w piątek o godzinie 18:00 w Kościele katolickim św. Józefa na ul. Okrzei odprawiona zostanie Msza św. o jedność chrześcijan. Przewodniczyć tej Mszy św. będzie nasz arcybiskup Wacław Depo – zapowiedział ks. Mariusz Kocoł. – Co ważne, bo wiemy, że żyjemy w tych czasach jakie nastały, związane z epidemią, to te wydarzenia będą transmitowane przez Telewizję Niedziela. Dlatego jeśli ktoś nie może uczestniczyć w tym wydarzeniu z różnych przyczyn, to bardzo zachęcam do tego, aby sobie odtworzyć – czy w czasie realnym czy później – i duchowo włączyć się w tą wielką modlitwę chrześcijan o jedność – stwierdził.

Aby mówić o budowaniu jedności w wierze nie można zapomnieć o ludzkich relacjach i wzajemnej życzliwości. Zdaniem ks. Mariusza Kocoła, wzajemne stosunki między Kościołami i wspólnotami kościelnymi na terenie Częstochowy są naprawdę dobre.

– Tak samo jak w Kościele katolickim ludzi są różni, tak samo w tych innych wyznaniach chrześcijańskich także są ludzie różni. Wszyscy jesteśmy z tej samej gliny, jak to się mówi, natomiast – szczególnie wśród liderów tych Kościołów – dostrzegam pewnego rodzaju otwartość, chęć włączenia się w to wspólne dzieło. Mogę się posłużyć się osobistym przykładem. Kiedy pisałem pracę magisterską, w której zawarłem historię, dzieje Kościołów protestanckich w Częstochowie, bo jest ich kilka, to spotkałem się z niezwykle otwartą postawą: jeżeli chodzi o dotarcie do źródeł, taką normalną postawą. Było to dla mnie budujące i inspirujące – powiedział ks. Kocoł. Inaczej wierzymy, ale ta jedność w jakiś sposób nas łączy – dodał.

Więcej informacji na temat tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan można znaleźć na stronie ekumenia.pl.

KG

Skip to content