DA Emaus żyje Bogiem – ks. Michał Krawczyk w Poranku Radia Fiat

W roku 2004 ówczesny metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak podjął decyzję o utworzeniu personalnej parafii akademickiej – pierwszej takiej parafii w Polsce. Od tego czasu jest to miejsce, gdzie w sposób szczególny dba się o rozwój duchowy częstochowskiego środowiska akademickiego. O działaniach podejmowanych w Duszpasterstwie Akademickim Emaus opowiedział w Poranku Radia Fiat proboszcz parafii akademickiej św. Ireneusza BM, ks. Michał Krawczyk.
Wydarzeniem, które od kilku lat cyklicznie organizowane jest w DA Emaus jest częstochowska część ogólnoświatowej akcji „24 godziny dla Pana”, której 10. edycja rozpoczyna się już dzisiaj (17 marca). – Odpowiadamy na apel papieża Franciszka, który prosi „by sakrament pojednania był sprawowany w kontekście adoracji eucharystycznej” – mówił ks. Michał Krawczyk:
– Chcemy być jako archidiecezja, jako Kościół częstochowski, też jako parafia akademicka dla Pana przez całą dobę. I to nie jest coś może bardzo wyjątkowego, bo mamy być dla Pana całe życie i całe nasze życie ma być chwałą, którą oddajemy Panu Bogu. Natomiast ta inicjatywa, którą papież rozpoczął, ma skłonić do tego, by dać przestrzeń każdemu człowiekowi, który jest zabiegany, który jest może czasem pogubiony, do tego żeby się zatrzymał, do tego żeby nie miał wymówki. I to jest już moje teraz zdanie, by wejść do kościoła, by popatrzeć na Jezusa, ale przede wszystkim korzystać z sakramentu pokuty i pojednania. Dlatego, że papież kiedy rozpoczynał tam inicjatywę zachęcał do tego, żeby właśnie adoracja eucharystyczna była połączona z sakramentem pokuty i pojednania. I ta inicjatywa jest w Wielkim Poście. Początkowo w Polsce przejmowana, myślę że z jakimś dystansem, dlatego że rzeczywistość jest taka, że mamy rekolekcje trzydniowe wielkopostne. Jest w każdej niemal parafii całodzienna spowiedź, więc było zawsze pytanie: No ale po co? Natomiast kiedy już mamy 10-ty rok, ja mogę powiedzieć z perspektywy właśnie tych lat, że warto, że to są tak indywidualne spotkania człowieka z żywym Bogiem, które często są niemożliwe w czasie dużych spowiedzi parafialnych, że ktoś ma czas, żeby porozmawiać z kapłanem, żeby przeżyć spowiedź, która jest często spowiedzią przełomową w jego życiu.
W najbliższym czasie w DA Emaus rozpoczną się również rekolekcje wielkopostne. Będą trwały od soboty 25 marca do środy 29 marca, a poprowadzi je pustelnik o. Janusz Jędryszek:
– Chcemy w tym roku przygotować się w sposób jeszcze głębszy i bardziej świadomy do przeżywania Świętego Triduum Paschalnego. O. Janusz, pustelnik, ma doświadczenie 20-letnie prowadzenia rekolekcji w ramach Triduum Paschalnego. Każdego roku głosi rekolekcje dla wspólnot, najczęściej dla osób, które pragną czegoś więcej i sam zaproponował, żebyśmy zaczęli dniem skupienia. To będzie cała sobota w Duszpasterstwie Akademickim. 25 marca od 9:00 do 18:00 ojciec będzie głosił katechezy pokutne, które mają nas doprowadzić do liturgii pokutnej i Eucharystii, i w których mamy sobie uświadomić tak naprawdę głębię tego spotkania, które jest jednym wydarzeniem w Triduum Paschalnym. Natomiast w poszczególne potem kolejne dni od niedzieli do środy będziemy mieć katechezy paschalne, które mają nas prowadzić bardzo głęboko w doświadczenie też pierwszego Kościoła, doświadczenie rzeczywiście przejścia, czyli Paschy. Te rekolekcje nie będą łatwe, dlatego że będą wymagać rzeczywiście wejścia i spotkania się na głębiach naszej duszy z Panem Bogiem.
Msza św., która rozpoczynać będzie dzisiaj w kościele akademickim przy ul. Kilińskiego akcję „24 godziny dla Pana”, sprawowana będzie również w ramach inicjatywy modlitewnej kościołów stacyjnych miasta Częstochowy. Eucharystii, a później nabożeństwu pokutnemu przewodniczył będzie bp Andrzej Przybylski.

 

Skip to content