Debata o Kościele w okresie II wojny światowej

Na Jasnej Górze 20 października rozpoczęła się dwudniowa konferencja naukowa – „Kościół Katolicki podczas II wojny światowej”. Jest to podsumowanie projektu realizowanego przez Instytutu Pileckiego.

W pierwszym dniu konferencji wzięły udział siostry zakonne, które w Instytucie Pileckiego zaangażowane są w projekt naukowy o tytule „Rola żeńskich zgromadzeń zakonnych w pomocy i ratowaniu ludności żydowskiej na Ziemiach Polskich podczas II wojny światowej – bilans prac projektowych”. Więcej o projekcie mówi dr hab. Joanna Szady z Instytutu Historii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego:

– Prezentuje na tej konferencji taki bilans prac projektowych, które były tak jakby animowane przez zmarłą s. Agatę Mirek. Jestem taką osobą, która w tej chwili reprezentuje szereg prac, które były wykonane pod jej kierunkiem. Z udziałem oczywiście grup sióstr z Komisji Historycznej Przy Konferencji Wyższych Przełożonych Zgromadzeń Zakonnych. Do tej grup projektowej zostały zaproszone przedstawicielki dwunastu zgromadzeń, które w swoich archiwaliach posiadają szereg dokumentów epoki o różnym charakterze.

S. dr Teresa Antonietta Frącek ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi przedstawiała na konferencji wykład pt. „Za to groziła śmierć. Siostry Franciszkanki Rodziny Maryi ratowały Żydów skazanych przez niemieckiego okupanta na zagładę”:

– Zgromadzenie nasze bardzo dużo uratowało Żydów, zwłaszcza jeśli chodzi o Warszawę, Lwów, Łomne, Anin. W Aninie dwa domy po 40 do 50 dzieci i w każdym po 20 a nawet więcej dzieci żydowskich. W Łomnie powiat turka nad Stryjem, tam była przełożoną s. Tekla Budnowska i ona przyjęła 26 dziewcząt żydowskich przewożonych przeważnie z Warszawy, ale także z terenów wschodnich.

„Kościół Katolicki podczas II wojny światowej” to konferencja, która po raz pierwszy odbywa się na Jasnej Górze. Jak zaznacza dr Agnieszka Konik z Instytutu Pileckiego, prawdopodobnie nie ostatnia:

– Instytut Pileckiego nawiązaliśmy współpracę z Zakonem Paulinów, która jest bardzo obiecująca to jest dopiero pierwsza konferencja, ale temat jest na tyle ważny, jeszcze nie wszystkie aspekty i zagadnienia II wojny światowej opracowane. My w Instytucie prowadzimy badania na ten temat i właśnie już myślimy w przyszłym roku o kolejnej konferencji dotyczącej tej tematyki.

Spotkanie dedykowane jest też legendarnemu paulinowi o. Jerzemu Tomzińskiemu w pierwszą rocznicę jego śmierci. Zmarł w nocy 14 listopada 2021 r. w klasztorze na Jasnej Górze.

Konferencja "Kościół Katolicki w czasie II wojny światowej"

Skip to content