Defibrylator złożono na ręce o. Samuela Pacholskiego, nowego przeora Jasnej Góry. Fot. Radio Fiat

Podczas wtorkowego Apelu Jasnogórskiego, w dniu święta wszystkich mam, Caritas Polska przekazała Jasnej Górze defibrylator. W imieniu ogólnopolskiej organizacji, dar na ręce przeora klasztoru złożył ks. Marek Bator.

W rozmowie z Radiem Fiat ks. Marian Midura, prowadzący apelowe rozważanie, opowiedział o przekazanym sprzęcie medycznym:

-Caritas Polska na czele ze swoim dyrektorem ufundowała defibrylator, czyli urządzenie, które w punkcie medycznym na Jasnej Górze będzie służyć do ratowania zdrowia i życia pielgrzymów, którzy tu przybywają. Jest to bardzo nam dzisiaj tutaj potrzebne. Takie defibrylatory są dostępne w różnych miejscach, przykładowo na dworcach, gdzieś za szybką, żeby można było je szybko wyciągnąć i użyć. Tutaj przy tak dużej ilości pielgrzymów będzie to urządzenie dostępne w punkcie medycznym.

O. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry, wyraził radość z powodu otrzymanego defibrylatora:

-Od wielu już lat funkcjonuje Jasnogórski Punkt Medyczny, który staramy się cały czas udoskonalać. Wiemy, że pielgrzymi przybywają w różnym stanie zdrowia i czasami przydarzają się niespodziewane sytuacje. Od dawna zabiegaliśmy o to, żeby na Jasnej Górze był defibrylator, dzięki któremu do momentu przyjazdu pogotowia ratunkowego mogłaby zostać podjęta akcja ratowania ludzkiego życia. I dzięki tutaj życzliwości Caritas Polska ten defibrylator został nam przekazany. Oprócz tego Caritas Polska w porozumieniu z Caritas Archidiecezji Częstochowskiej przekazała również środki dezynfekujące na rzecz Jasnej Góry. Wiemy, że pielgrzymów przychodzi na Jasną Górę coraz więcej. Oczywiście stosując się do obostrzeń sanitarnych i wskazań sanepidu te środki będą także udostępnione pielgrzymom tak, by zachować maksymalne bezpieczeństwo, dla wszystkich, którzy tu przybywają, aby modlić się u tronu Jasnogórskiej Pani.

W ubiegłym roku w Jasnogórskim Punkcie Medycznym udzielono doraźnej pomocy prawie 10 tysiącom osób.

Jakub Szewczyk

 

Skip to content