Dlaczego kocham Kościół? – XXI Kapłańska Sesja Formacyjna

Fot. Radio Fiat

„Dlaczego kocham Kościół?” – to temat tegorocznej Sesji Formacyjnej dla kapłanów zorganizowanej na Jasnej Górze. Już po raz 21. diecezjalni i dekanalni ojcowie duchowni oraz księża głoszący konferencje dla innych kapłanów biorą udział w czterodniowym spotkaniu zorganizowanym przez Komisję ds. Duchowieństwa Konferencji Episkopatu Polski.

Udział w Sesji wziął m.in. bp Andrzej Przybylski, który wraz z innymi duchownymi wygłosił świadectwo swojej wiary. Jak powiedział, wszystkie przedstawione historie łączy jedno – wzrastanie w Kościele nie może odbywać się bez Boga.

– Mogliśmy usłyszeć różne punkty widzenia księży, którzy już od małego dziecka doświadczali wejścia z w życie Kościoła. Słyszeliśmy też historie, które mówiły o tym, że do tej samoświadomości Wspólnoty trzeba było wzrastać, by ją poznawać. Wspólnym mianownikiem tych różnych doświadczeń było to, że trudno jest zrozumieć Kościół bez Pana Boga – mówił bp Andrzej Przybylski.

Jednym z najbardziej doświadczonych kapłanów głoszących świadectwo swojej wiary był bp senior diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Paweł Socha, który w tym roku obchodzi 50-lecie biskupstwa. Zdaniem duchownego mimo zmieniającego się świata, Kościół wciąż pozostaje niezmienny.

– Pamiętam czasy wojny, komunizmu, odzyskiwania pełnej suwerenności politycznej i duchowej oraz gospodarczej. Żyję też we współczesnych czasach, które możemy nazwać skrajnym liberalizmem. Z doświadczenia mogę powiedzieć: „stat crux dum volvitur mundus”, czyli „stoi krzyż, gdy świat się zmienia”. To oznacza, że wszystko się zmienia: rządy, władze, ideologie, a Kościół ma to do siebie, że pochodzi od Boga i jest niezmienny – powiedział bp Paweł Socha.

Zagadnienia tegorocznej sesji nawiązują do tematu roku duszpasterskiego w Polsce: „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. Tematyka sympozjum dotyczy kierunku, w jakim podąża Kościół i duszpasterstwo.

– Tworząc wspólnotę, każdy odnajduje własne odniesienie do tej rzeczywistości. Stawiamy osobiste pytania, jaką cząstkę siebie wkładamy w Kościół – wyjaśnił ks. Wojciech Rzeszowski, sekretarz Komisji odpowiedzialny za organizacje spotkania, po czym dodał: – Tematyka z jednej strony dotyczy tego, w jakim kierunku idzie Kościół i na co chce kłaść duszpasterskie akcenty. Z drugiej zaś należy pamiętać o tym, że nie da się tego przeżywać zewnętrznie. Każdy odnajduje w głębi siebie swoje własne odczucie na temat tworzenia Kościoła oraz tego, jaką my sami Wspólnotą Jesteśmy. Wierząc w Kościół, wierzymy w samego Chrystusa, stąd są to pytania bardzo osobiste i głębokie. Są one nie do uniknięcia, zwłaszcza w czasie rekolekcji.

W sesji uczestniczy ok. 60 kapłanów. Czterodniowe spotkanie rozpoczęło się w poniedziałek, a zakończy się w czwartek, 26 stycznia.

BNO

 

Galeria: Radio Fiat/BNO

Dlaczego kocham Kościół? – XXI Kapłańska Sesja Formacyjna

Skip to content