Do Matki Kościoła z prośbą za Synod Biskupów

Odpowiadając na prośbę papieża Franciszka w sanktuariach maryjnych na całym świecie 31 maja zanoszone były modlitwy w intencji trwającego Synodu Biskupów o synodalności. Na Jasnej Górze Mszę św. w imieniu Konferencji Episkopatu Polski celebrował abp Marek Jędraszewski, zastępca przewodniczącego Episkopatu Polski.

Przełożony generalny Zakonu Paulinów, o. Arnold Chrapkowski zachęcał w powitaniu, by przez wstawiennictwo Maryi, Matki Kościoła prosić o otwartość na działanie Ducha Świętego i o ducha jedności. – Dziś w łączności z sanktuariami maryjnymi innych krajów modlimy się w intencji XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów. Polecamy Bogu przez wstawiennictwo Maryi, Matki Kościoła cały Kościół powszechny prosząc dla nas wszystkich o otwartość na działanie Ducha Świętego, o głęboką wiarę i ducha jedności – mówił paulin.

– W celach trwającego w Kościele Synodu: komunia-uczestnictwo-misja, ukazuje się nam Maryja jako Przewodniczka naszych dróg, która nieomylnie prowadzi nas do Chrystusa – zauważył w kazaniu abp Marek Jędraszewski. Podkreślał, że pod opiekuńczy płaszcz Matki, która kocha i troszczy się o każdego z nas, mamy prawo nieustannie się w obronę uciekać. Modlił się, by wszyscy zgromadzeni na Synodzie, zapatrzeni w Najświętszą Maryję Pannę odkrywali wielkie dzieło jakie stoi teraz przed nami. „Módlmy się, aby Kościół najbliższych lat, dziesięcioleci i wieków, odkrywał nowe pokłady tajemnicy, które w nim tkwią, głosząc światu z wielką mocą i skutecznością, że Jej Syn jest prawdziwie Alfa i Omega, początek i koniec, naszym Odkupicielem i Zbawicielem”, mówił kaznodzieja.

W rozmowie z Biurem Prasowym @JasnaGóraNews metropolita krakowski przypomniał, że synody zawsze poruszają bardzo ważne i aktualne sprawy Kościoła. – Teraz stoi on przed nowymi wyzwaniami jeżeli chodzi o ewangelizowanie świata, który, zwłaszcza w części zachodniej, chce żyć jakby Boga nie było. Chodzi o to, żeby otworzyć się na działanie Ducha Świętego tak, by cały lud boży czuł się odpowiedzialny za to, by tworzyć prawdziwą komunię Kościoła i żeby umocniony w swojej tożsamości, niósł Ewangelię o Chrystusie – powiedział abp Jędraszewski.

Zauważył, że obecny synod, w odróżnieniu od poprzednich, jest synodem nie tylko biskupów, ale też świeckich i jest to nowość w tradycji Kościoła. – Chodzi o podkreślenie tej prawdy, że każdy człowiek na mocy chrztu świętego jest odpowiedzialny za to, żeby przyczyniać się do duchowej budowy Kościoła, każdy z nas jest bardzo ważnym kamieniem, elementem tej świętej budowli i uświadomienie sobie tego oraz związanej z tym odpowiedzialności za ewangelizację – powiedział zastępca przewodniczącego Episkopatu Polski. Za papieżem Franciszkiem przypomniał, że nie ma wielkich rzeczy bez modlitwy: „to zgromadzenie musi być otwarte na Ducha Świętego i musi się modlić, aby zstąpił i odnowił oblicze tej ziemi”.

Zadaniem ogłoszonego przez papieża Franciszka 16. Synodu Powszechnego „Ku Kościołowi synodalnemu” jest wsłuchanie się w to, co Duch Święty mówi do Kościoła. Prowadzony jest proces szerokich konsultacji na temat kondycji Kościoła, do których zaproszeni zostali wszyscy, także niekatolicy.

Kolejne Zgromadzenie Zwyczajnego Synodu Biskupów odbędzie się w październiku.

źródło: Izabela Tyras @JasnaGóraNews

Skip to content