Wraz ze Środą Popielcową weszliśmy w okres Wielkiego Postu. Droga Krzyżowa i Gorzkie żale to główne nabożeństwa Wielkiego Postu. Do uczestniczenia w wielkopostnych modlitwach zachęca bp Andrzej Przybylski:
– W tegorocznym orędziu na Wielki Post 2020 roku Papież Franciszek nas zachęca do tego, żebyśmy to pojednanie się z Bogiem praktykowali przez kontemplacje tego najważniejszego szczytowego momentu naszego zbawienia, czyli męki Pana Jezusa. Pewnie nikomu wierzącemu nie muszę przypominać, że najpiękniejszymi modlitwami w Wielkim Poście łączącymi się z męką Pana Jezusa jest Droga Krzyżowa i Gorzkie Żale taka piękna polska tradycja wyśpiewywania tej męki, boleści Matki Bożej, stawania z tymi wszystkimi bohaterami Drogi Krzyżowej pod krzyżem. Myślę, że jest to spełnieniem największego pragnienia Jezusa, żebyśmy wzięli swój krzyż i po prostu naśladowali Pana Jezusa. Wielu świętych nam o tym przypominało, wielu świętych swoją wdzięczność zawdzięcza temu, że po prostu patrzyli się na krzyż. Bardzo wszystkim przypominam, sobie i innych zachęcam do tego żebyśmy w tym Wielkim Poście w sposób szczególny praktykowali nabożeństwa Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali. Warto przypomnieć, że Drogę Krzyżową możemy odprawiać nie tylko w piątki Wielkiego Postu, ale w każdy piątek.
Droga Krzyżowa powstała z pragnienia kroczenia śladami Jezusa Chrystusa. Nabożeństwo Drogi Krzyżowej ma za zadanie pokazać, jaką cenę zapłacił Jezus dokonując naszego odkupienia. W czasie Drogi Krzyżowej powinna dokonać się ocena stopnia naszej przynależności do Chrystusa, to znaczy czy bierzemy swój krzyż i Go naśladujemy. Drugim nabożeństwem w czasie Wielkiego Postu są Gorzkie Żale. To nabożeństwo, które wyrosło z polskiej duchowości. Polega również na rozważaniu męki Pańskiej.
Gorzkie Żale wiążą się z Bractwem św. Rocha z roku 1698 przy kościele św. Krzyża w Warszawie. Duże zasługi w propagowaniu nabożeństw mają misjonarze św. Wincentego a Paulo, dzięki misjom ludowym i kierowaniu znaczną częścią seminariów duchownych. Gorzkie Żale niezwykle szybko rozpowszechniły się po całej Polsce i wszędzie tam, gdzie biły polskie serca. Jest to drugie niezwykle ważne nabożeństwo Wielkiego Postu, które pobudza do refleksji nad istotą cierpienia oraz zadumy nad własnym postępowaniem.
MST