Trwa Wielki Post, a wraz z nim wiele nabożeństw z nim związanych. Jednym z nich jest Droga Krzyżowa, którą możemy przeżyć w różny sposób: na nabożeństwie w kościele, uczestnicząc w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej lub przechodząc stację po stacji na ścieżkach którejś z kalwarii. 17 marca w Wąsoszu Górnym o godz. 16:00 wierni mogli uczestniczyć w Drodze Krzyżowej oraz Mszy św. pod przewodnictwem bp. Andrzeja Przybylskiego.

Bp Andrzej Przybylski podkreśla znaczenie tzw. Małych Kalwarii:

– Mamy dzisiaj kolejny piątek Wielkiego Postu w roku Pańskim 2023. Wędrujemy po Małych Kalwariach Archidiecezji Częstochowskiej po raz trzeci – dziś w Wąsoszu Górnym, gdzie mieści się prześliczne Sanktuarium Matki Bożej oraz kościół św. Andrzeja Apostoła. Nieopodal Warty znajdują się przepiękne kalwaryjskie stacje męki Pańskiej. Warto zajrzeć do tego miejsca – nawet poza Wielkim Postem -,  ponieważ jest to bardzo urokliwe miejsce. Dzisiaj chcemy je ożywić wędrując razem z ludźmi i przeżywając wspólnie mękę Pańską

Bp Przybylski uczy nas również jak zrozumieć Drogę Krzyżową oraz cierpienie Pana Jezusa:

-Trudno zrozumieć Drogę Krzyżową oraz cierpienie Pana Jezusa, jeśli nie spojrzy się na nie oczyma Pana Boga. Cierpiał rany dla naszego zbawienia i to chcemy sobie przypomnieć wędrując. Mamy też okazję do tego, aby modlić się za ojczyznę oraz wspomnieć pamięć proboszcza ks. Krzysztofa Jeziorowskiego, który mocno szerzył kult Niepokalanej, a jego grób znajduje się w bliskości tego miejsca.

Proboszcz Parafii św. Andrzeja Apostoła, ks. Seweryn Wiatrowski, nie ukrywa, że cieszy go liczna obecność wiernych podczas nabożeństwa Drogi Krzyżowej:

– Z uwagi na to, że jest to już trzecia Droga Krzyżowa w naszej parafii, robi nam się już z tego piękna tradycja. Bp Andrzej Przybylski przyjeżdża do nas i ubogaca swoją obecnością oraz pięknymi rozważaniami. Widzę, że z roku na rok przybywa coraz więcej wiernych z parafii, jak i poza niej, ponieważ jest wierna grupa słuchaczy, która podąża za bp. Przybylskim.

Udało nam się również zapytać jedną z biorących udział w nabożeństwie osób, co skłania ją do uczestnictwa w Drodze Krzyżowej:

– Przychodzimy, aby złączyć się na Kalwarii z tą duchowością, do której należymy. Chcemy również wesprzeć lokalną społeczność posiadającą te piękne stacje.

Małe Kalwarie w archidiecezji częstochowskiej to piękne miejsca modlitwy, łączące wspólnoty parafialne, ale też przez swoje lokalizacje stanowiące dobrą okazję do poznania malowniczych terenów regionu częstochowskiego.

EG
Fot: Radio Fiat

Droga Krzyżowa w Wąsoszu Górnym

Skip to content