Droga Krzyżowa z abp. Wacławem Depo

Abp Wacław Depo, Droga Krzyżowa na Jasnej Górze, 02.04.2021/fot. Radio Fiat

„Jeżeli ktoś chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje (Mt 10,38)” – tymi słowami Chrystus wyjaśnia nam znaczenie Drogi Krzyżowej. Szczególnej modlitwy, która w 14 symbolicznych stacjach nawiązuje do Jego przejścia od pretorium Piłata na wzgórze Golgoty. W dzień Męki Pańskiej na Jasnej Górze wierni uczestniczyli w nabożeństwie odprawianym przez abp. Wacława Depo.

Jak zaznacza metropolita częstochowski – pójście śladami Chrystusa, szczególnie w czasie Wielkiego Piątku, to wyjątkowe spotkanie żywego Boga:

– Droga Krzyżowa Jezusa to rzeczywistość, która dokonała się na ulicach Jerozolimy po wyroku Piłata. To również nasze życie, ponieważ każdy z nas wpisany jest w tajemnicę cierpienia, śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa.

Poprzez Drogę Krzyżową Kościół przechował żywą pamięć o słowach oraz wydarzeniach ostatnich dni ziemskiego życia Zbawiciela. W nabożeństwie widoczny jest wpływ różnych i charakterystycznych dla duchowości chrześcijańskiej wyrazów pobożności, którymi są: rozumienie życia jako pielgrzymowania, przejścia do niebieskiej ojczyzny przez misterium krzyża, pragnienie wiernego naśladowania męki Chrystusa czy też potrzeba Jego naśladowania.

– Drogi Krzyżowej nie da się właściwie przeżyć, jeśli nie mamy w sobie wiary. Trzeba prosić Ducha św., aby wykonany przez nas znak krzyża był prawdziwy. Chodzi o to, aby od rozważań kolejnych stacji przejść do prawdziwego spotkania z Chrystusem.

W trakcie nabożeństwa przeplatają się wzajemnie: słowa, milczenie, śpiew, procesja i refleksja. Aktualną formę modlitwy, składającej się z 14. stacji, ustanowiono w pierwszej połowie XVII w.

ABK

Skip to content