Droga Krzyżowa z błaganiem o pokój w Ukrainie

W środę 2 marca na Wałach Jasnogórskich wierni uczestniczyli w Drodze Krzyżowej w intencji pokoju na Ukrainie. Podczas modlitwy niesiono obraz z portretem bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, którego przesłaniem było trwanie w spokoju i miłości, niezależnie od konfliktów zbrojnych.

– Nie chcemy wojny, ale jeśli ona już przyszła, niech stanie się dla nas źródłem nawrócenia, paradoksalnym źródłem naszych powrotów do Boga, do pełni człowieczeństwa – mówił bp Andrzej Przybylski, nawiązując do Społecznej Krucjaty Miłości kard. Wyszyńskiego i dodał: – zapisy z Krucjaty Społecznej Miłości Prymasa Wyszyńskiego wzywają do tego, by kochać i rozmawiać mimo wszystko, a także, by wyciągać rękę, nawet gdy ktoś wyciąga zaciśniętą pięść. Kard. wiele razy przechodził próby zwyciężania zła dobrem, właśnie w czasach komunizmu, czyli w okresie walki z Bogiem i Kościołem – dodał bp Przybylski.

Pierwotnie Droga Krzyżowa na Jasnej Górze była zaplanowana w kontekście trwającego dziękczynienia za beatyfikację bł. Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Ze względu na wojnę, trwającą za naszą wschodnią granicą, modlitwa stała się również błaganiem o zakończenie walki.

– Opatrzność Boża sprawiła, że ta intencja jest pogłębiona oraz poszerzona o wielkie wołanie i modlitwę o pokój w Ukrainie. Wezwani przez Papieża Franciszka stajemy na Wałach, aby przejść przez mękę i cierpienie Jezusa, aż do Jego zwycięstwa. Wierzymy, że zwycięstwo zawsze jest po stronie dobra i pokoju – powiedział bp Andrzej Przybylski.

W czasie Drogi Krzyżowej modlono się także w intencji chrześcijan, a także za ukraińskie dzieci oraz matki. W Nabożeństwie uczestniczyli m.in. paulini, przedstawiciele Rycerzy Kolumba i stowarzyszenia „Civitas Christiana”, Jasnogórska KANA, a także wierni archidiecezji częstochowskiej.

BNO

 

Skip to content