W piątek 1 kwietnia bp Andrzej Przybylski odwiedził Myszków – Mrzygłód, gdzie odprawił nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Droga Krzyżowa na tamtejszej Kalwarii przy Sanktuarium Matki Bożej Mrzygłodzkiej wpisywała się w trwający w czasie Wielkiego Postu cyklu Małych Kalwarii.

Drogi Krzyżowe Małych Kalwarii to modlitwy łączące wspólnotę parafialną, a także wspaniała okazja do wędrówki po malowniczych terenach regionu częstochowskiego.

Każdy kto zna trochę naszą archidiecezję zdaje sobie sprawę z tego, że jest ona usłana pięknymi Sanktuariami. A tam gdzie są Eucharystie i gdzie czci się Matkę Bożę często są też Kalwarie. Inicjatywa Małych Kalwarii przede wszystkim związana z modlitwą, wiąże się też przypomnieniem o tych miejscach, w których mamy tak piękne urzeczywistnienia Męki Pańskiej w rzeźbach i obrazach – mówił bp Andrzej Przybylski

Drogę Krzyżową, która rozpoczęła się o godz. 18:00 poprzedziła Eucharystia, której przewodniczył bp Andrzej Przybylski. Na Mszy św. wszystkich przybyłych przywitał proboszcz parafii i kustosz Sanktuarium, Ks. Jacek Gancarek:

Witam wszystkich tych, którzy przybyli na tą Eucharystię i Drogę Krzyżową by razem z bp. Przybylskim uczestniczyć w wędrówce po naszej Kalwarii. Ksiądz Biskup podróżuje w czasie Wielkiego Postu i w piątki odwiedza różne Kalwarie modląc się o pokój na świecie, pokój na Ukrainie, ale też o pokój w naszych sercach – powiedział proboszcz parafii.

Początek szczególnego kultu maryjnego w Mrzygłodzie wiąże się z zaprowadzeniem w parafii w 1644 roku Arcybractwa Różańca Świętego. Dokonano tego w wyniku starań podjętych przez fundatora nowej świątyni, Stanisława Warszyckiego i ówczesnego proboszcza Stanisława Gorzelskiego, za zgodą prowincjała oo. dominikanów i biskupa krakowskiego.

W 1804 roku, proboszcz ks. Ludwik Zaborski dokonał wymiany obrazu w ołtarzu głównym. Ten wizerunek Matki Bożej dotrwał w centralnym miejscu świątyni do naszych czasów, a okoliczna ludność nazywała go obrazem Matki Bożej Mrzygłodzkiej.

Współczesne odrodzenie czci dla Matki Bożej Mrzygłodzkiej i nasilenie ruchu pielgrzymkowego zapoczątkowała renowacja kultu dokonana w 1986 roku przez biskupa częstochowskiego ks. Stanisława Nowaka oraz praca ówczesnego proboszcza, ks. Zdzisława Skrzeka. Zwieńczeniem tych działań stała się koronacja obrazu Matki Bożej Mrzygłodzkiej papieskimi koronami, dokonana 25 sierpnia 1996 roku przez kardynała Adama Majdę w obecności, 4 kardynałów, 34 biskupów na zakończenie Międzynarodowego Kongresu Mariologicznego.

źródło historii Sanktuarium: sanktuariummrzyglod.pl

Skip to content