Pielgrzymka Żywego Różańca/źródło fot.: materiały organizatora

W dniach 5-6 czerwca 2020 r. do jasnogórskiego sanktuarium jak co roku przybędą wraz z diecezjalnymi moderatorami członkowie i zelatorzy Żywego Różańca z całej Polski, by zawierzyć Kościół i świat opiece Matki Bożej. Jak to zrobią, gdy ograniczenia związane z  epidemią nie pozwalają na tak liczne zgromadzenia? Stawią się przed tronem Matki Bożej sercem. Organizatorzy zapraszają na wyjątkową VIII Duchową Ogólnopolską Pielgrzymkę Żywego Różańca na Jasną Górę.

– Do tej pory nasza droga zazwyczaj była pielgrzymią. Z naszych domów zmierzaliśmy przez różne trasy, odwiedzając różne sanktuaria, do duchowej stolicy Polski, do Matki Bożej. Droga różańca jest zawsze obecnością w szkole Maryi. Rozmawiamy z Maryją, idziemy do Jezusa. Różaniec pulsuje ludzkim życiem, tego nauczył nas św. Jan Paweł II – mówił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, opiekun Żywego Różańca z ramienia KEP.

Hasłem tegorocznej pielgrzymki są słowa kard. Stefana Wyszyńskiego: Wszystko postawiłem na Maryję. Pielgrzymka rozpocznie się w piątek 5 czerwca o godz. 20:20 transmisją modlitwy różańcowej. O godz. 21:00 wspólna modlitwa podczas Apelu jasnogórskiego. Rozważanie apelowe poprowadzi ks. Jacek Gancarek, moderator krajowy Żywego Różańca, błogosławieństwa udzieli abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. W sobotę 6 czerwca o godz. 13:30 transmisja Mszy Świętej w kaplicy Cudownego Obrazu za pośrednictwem Telewizji Trwam.

– W tym roku nie będziemy mogli wszyscy fizycznie przybyć na Jasną Górę. Z powodu obostrzeń związanych z pandemią nasza pielgrzymka będzie miała charakter duchowy. Na Jasną Górę przybędą przedstawiciele Żywego Różańca w Polsce, którzy poprowadzą dwudniowe czuwanie, a my wraz z nimi nasze duchowe pielgrzymowanie będziemy przeżywać za pośrednictwem Radia Maryja, Telewizji Trwam i strony internetowej jasnagora.pl. – mówił ks. Jacek Gancarek, moderator krajowy Żywego Różańca.

Podczas pielgrzymki rozpocznie się także trzeci rok Wielkiej Nowenny Różańcowej. Temat, który w tym rok będzie rozważany, także na łamach miesięcznika formacyjnego „Różaniec”, to: „Żywy Różaniec znakiem jedności z Ojcem Świętym i Kościołem”. Odczytane zostanie również słowo, które skierował do uczestników pielgrzymki abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski. Nie zabraknie również tradycyjnej pamiątki z pielgrzymki. W tym roku będzie to obrazek z wizerunkiem Stefana kard. Wyszyńskiego z modlitwą „Aktu osobistego oddania Matce Bożej”. Obrazek będzie dołączony do czerwcowego numeru miesięcznika „Różaniec”.

Żywy Różaniec to niezwykła wspólnota modlitwy i apostolstwa. Mogą do niej dołączyć wszyscy, którzy u boku Maryi chcą przemieniać świat modlitwą. Żywy Różaniec tworzą róże/koła różańcowe. Do jednej róży należy 20 osób, z  których każda zobowiązuje się do codziennego odmawiania jednego dziesiątka Różańca, rozważając w nim jedną tajemnicę różańcową (zmienianą co miesiąc). Dzięki temu róża codziennie odmawia cały Różaniec.
Codzienny dziesiątek odmawiany jest w papieskich intencjach Apostolstwa Modlitwy, czyli w intencjach wyznaczonych prze papieża na dany miesiąc jako odpowiedź na różne wyzwania i  trudności, przed którymi stoją wierni Kościoła i ludzie całego świata. Założycielką tego dzieła modlitwy jest sługa Boża Paulina Maria Jaricot. Dziś prawie w każdej parafii w Polsce istnieje i działa wspólnota Żywego Różańca, który ma też swoje stowarzyszenie zatwierdzone przez KEP.

źródło: własne/materiały organizatora

Skip to content