W trudnej sytuacji pandemii koronawirusa, częstochowski Kościół pamięta o wszystkich potrzebujących pomocy, prowadząc liczne akcje charytatywne. Poniżej lista instytucji i charakter prowadzonych przez nie akcji:

CARITAS Archidiecezji Częstochowskiej

1. Ciepły posiłek dla Seniora i osób w kwarantannie. Z pomocą wolontariuszy do domów dostarcza się ciepłe posiłki. Opieką są otoczone także osoby w kwarantannie, które nie mogą liczyć na pomoc rodziny lub innych osób.

2. CARITAS rozpoczął zbiórkę na respirator dla Szpitala Wojewódzkiego w Częstochowie;

3. CARITAS prowadzi także zbiórkę środków czystości oraz środków ochrony osobistej na rzecz szpitali i stacji pogotowia.

Jasnogórski Punkt Charytatywny

Ze względu na stan epidemii Punkt działa w innej, niż zawsze formie, ale każdy potrzebujący pomocy otrzymuje ją.

Parafia Archikatedralna pw. Świętej Rodziny w Częstochowie

1. Pomoc żywnościowa dla ubogich i bezdomnych: od poniedziałku do piątku, w godzinach 16:00 – 17:00 wydawana jest żywność dla około 40 – 50.

2. Opieka nad samotnymi, chorymi i ubogimi w parafii za pomocą wolontariuszy.

Dolina Miłosierdzia – Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Częstochowie (Księża Pallotyni)

1. Zakupy dla seniorów i osób w kwarantannie. Potrzebujący leków czy żywności dzwonią, podając listę zakupów, a następnego dnia wolontariusz dostarcza je do domu. Transport pokrywa Fundacja.

2. Stołówka i łaźnia – to propozycja wsparcia dla bezdomnych. Dodatkowo w tym czasie poza posiłkami rozdaje się środki czystości.

3. Torby miłosierdzia – to paczki żywnościowe dla osób ubogich. Osoby chcące pomóc biorą ze sobą na zakupy torbę miłosierdzia, wkładają tam jakąś żywność i przynoszą do kościoła, albo wpłacają darowiznę na konto z dopiskiem “torby miłosierdzia”.

4. Telefon wsparcia – Proboszcz dzwoni do seniorów by zapytać jak się czują, czy czegoś nie potrzeba.

5. Maseczki – kilkadziesiąt sióstr zakonnych z dziewięciu zakonów i zgromadzeń z terenu parafii szyje maseczki ochronne.

6. Transmisja – msze święte i nabożeństwa są transmitowane za pośrednictwem strony internetowej parafii.

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Częstochowskiej

Wraz z CARITAS Archidiecezji Częstochowskiej, z pomocą Sióstr Honoratek, od poniedziałku do piątku rozwozi obiady dla seniorów, którzy nie mogą sami wyjść z domów. Docieramy do prawie 30 osób.

Poszczególne parafie i domy zakonne w Archidiecezji Częstochowskiej

Prowadzą pomoc seniorom i osobom samotnym za pomocą wolontariuszy i Parafialnych Zespołów CARITAS.

Przygotowywanie posiłków dla bezdomnych i samotnych.

Skip to content