Dzieci i paulini udekorowali choinkę

Fot. Radio Fiat

Uczestnicy 13. edycji Konkursu na Wieczernikową Choinkę spotkali się na jasnogórskim dziedzińcu, aby udekorować świąteczne drzewko. Przedstawiciele szkół, wraz z opiekunami, przynieśli wykonane przez siebie ozdoby, z których w tym roku internauci wybiorą trzy najpiękniejsze.

Do wspólnego dekorowania choinki włączyli się też jasnogórscy paulini. To wspaniała okazja do radosnego świętowania Bożego Narodzenia, połączonego z krótką lekcją historii – mówi generał Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski.

– Chyba pierwszy raz w historii mamy choinki naznaczone charyzmatem paulińskim. Naznaczone przede wszystkim osobą naszego założyciela bł. Euzebiusza. Ten konkurs to dobra okazja, aby dzieci poznały historię Paulinów, postać bł. Euzebiusza, który może być wzorem dla współczesnego człowieka.

Konkurs skierowany był do uczniów szkół podstawowych, przedszkoli i ośrodków szkolno-wychowawczych archidiecezji częstochowskiej. Z powodu stanu epidemicznego organizacja tegorocznej edycji nie była jednak pewna. – Nie chcieliśmy rezygnować. To inicjatywa, która wpisuje się w bożonarodzeniowy jasnogórski zwyczaj – mówi koordynatorka konkursu Izabela Tyras z Radia Jasna Góra.

– Cieszymy się, że każdego roku do konkursu zgłasza się tak wielu uczestników. W tym roku musieliśmy zorganizować go w nieco innej formule. Każda szkoła musiała wykonać jedną ozdobę choinkową. Nadesłano do nas prawie 90 ozdób, które dziś zawisły na pięknej choince. Teraz każdy będzie mógł nacieszyć nimi oczy.

Udział w konkursie wzięli m.in. uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 38 im. Ludwika Zamenhofa w Częstochowie. O wykonanej pracy mówi Martyna, jedna z uczennic oraz jej opiekunka s. Karolina Buksa.

– Nasza praca przedstawia bł. Euzebiusza, założyciela paulinów i pustelnika. Widać to na naszej dekoracji. Pustelnię symbolizują skały, a ogniki (umieszczone na samej górze) oznaczają innych pustelników, których bł. Euzebiusz zebrał, aby stworzyć Zakon Paulinów.

Zwycięzców konkursu wybiorą internauci w głosowaniu on-line, które trwać będzie od 24 grudnia do 2 stycznia przyszłego roku. Głosować można na trzy wybrane ozdoby.

ABK