W czwartek, 1 czerwca Caritas Archidiecezji Częstochowskiej zorganizowała w ośrodku rekolekcyjnym Święta Puszcza w Olsztynie koło Częstochowy, Dzień Dziecka. Oprócz wielu atrakcji i poczęstunku, na miejsce przybyły także służby mundurowe podległe wojewodzie.

W Świętej Puszczy przebywa obecnie ponad 80 dzieci z Ukrainy. Większość z nich została ewakuowana z domów dziecka i ośrodków opiekuńczych znajdujących się na terenach objętych działaniami wojennymi. Więcej o tym dniu mówi ks. Marek Bator, dyrektor częstochowskiej Caritas:

– Dla dzieci jest to taki czas, że rzeczywiście robimy wszystko, żeby się tutaj nie nudziły. Mają tyle atrakcji, że przez te 4 godziny powinno wystarczyć im tych wrażeń, które tutaj są w naszym Olsztynie. Bardzo jestem wdzięczny Panu Bogu za pogodę, bo ja to mówię, że to 80% nieba, a z naszej strony to tylko 20%.

Jednym z gości, który odwiedził dzieci w Świętej Puszczy był Dyrektor Caritas Polska ks. dr Marcin Iżycki, który podkreślał, że pomoc dzieciom z Ukrainy jest bardzo ważna i potrzebna, a ośrodek rekolekcyjny w Świętej Puszczy jest jednym z największych, które mają dzieci ukraińskie:

– Chcemy dać pomoc edukacyjną, ale także pomóc taką specjalną, bo te dzieci, które przyjechały rok temu, przyjechały w różnym stanie. Więc trzeba było im pomóc również materialnie.

Nie mogło zabraknąć najważniejszych, którzy świętują ten dzień. Zapytaliśmy dzieci, co podoba im się w Dniu Dziecka, który został dla nich zorganizowany:

– To jest najlepszy dzień, dlatego że dzieci mogą się wyszaleć bardziej niż w inne dni, nie ma lekcji w szkole. Podoba mi się wszystko, plac zabaw, dmuchawiec. I jest fajnie.

Święta Puszcza jest jednym miejscem w województwie śląskim, w którym ulokowano ewakuowane z Ukrainy dzieci z domów dziecka. Dzięki takim inicjatywą mogą choć na chwilę zapomnieć o tym, co dzieje się za wschodnią granicą i skupić się przez moment na przyjemnościach jakimi są zabawa, uśmiech i dobre towarzystwo.

Partnerami wydarzenia byli: Caritas Polska, Tauron Dystrybucja S.A. oraz Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Dzień Dziecka w Świętej Puszczy

Skip to content