Fot. ekai.pl

„Chrześcijanie i muzułmanie: wspólnie chroniąc miejsca kultu” to hasło przewodnie XXI Dnia Islamu, który w Kościele katolickim obchodzony jest 26 stycznia. Podczas wydarzeń online przedstawiciele religii dyskutować będą na temat wspólnych wartości wiary. Przeczytane zostaną również fragmenty Biblii i Koranu.

Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce obchodzony jest od 2001 roku z inicjatywy Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów zaaprobowanej przez Konferencję Episkopatu Polski. Jak tłumaczy ks. Mariusz Kocoł, doktor teologii ekumenicznej, dzień poświęcony Islamowi to próba nawiązywania relacji z muzułmanami. Choć nasze religie wiele dzieli, należy pamiętać, że istnieją elementy wspólne:

– Dla nas chrześcijan stanowi to właśnie doświadczenie budowania mostów. Szukania dróg, którymi w jakiś sposób możemy być połączeni. To wiara w jednego Boga, choć postrzeganego w nieco inny sposób. To też takie postacie jak Abraham czy Matka Boża. W Koranie znajdują się również sceny, które można powiedzieć, że pochodzą z Ewangelii np. scena zwiastowania.

O próbie przywrócenia dialogu chrześcijan i muzułmanów oraz przywróceniu świadomości wspólnych fundamentów mówi także filozof Michał Płóciennik:

– Żyjemy w świecie niesamowicie spluralizowanym religijnie, światopoglądowo, aksjologicznie czy politycznie. Dostrzegamy dziś potrzebę na nowo powrotu do tego, co nas łączy. Oczywiście nie chodzi o zacieranie różnic między nami. Z wielu stron słychać, że po co w Kościele katolickim obchodzić Dzień Islamu, skoro tak bardzo się różnimy. Żadna ze stron tych różnic nie kwestionuje. Nie można jednak zamykać oczy na to, co nas łączy. W czym możemy dawać wspólne świadectwo w tak podzielonym dzisiaj świecie.

Idea dialogu chrześcijan i muzułmanów w Polsce nawiązuje do ponad 300-letniej tradycji obecności muzułmanów i tolerancyjnej postawy ludności chrześcijańskiej wobec nich.
W Polsce istnieją dwa religijne związki muzułmańskie wpisane do rejestru Kościołów i Związków Religijnych.

Muzułmański Związek Religijny, uznany oficjalnie w 1925 roku, liczy ok. 6 tys. członków i zrzesza przede wszystkim Tatarów Muzułmanów Polskich. Najwięcej osób mieszka w województwie podlaskim (w Białymstoku, Sokółce, Suchowoli i Dąbrowie Białostockiej).

Drugim związkiem wyznawców islamu jest zarejestrowana w 2004 r. Liga Muzułmańska, która zrzesza osoby przybywające do Polski w celu zarobkowym, na studia lub też tych, którzy przyjmują islam za swoją religię. Według szacunków związek liczy ok. 25 tysięcy członków.

Szczegółowe informacje dotyczące tegorocznych obchodów Dnia Islamu dostępne są tutaj.

ABK

Skip to content