Dzień Kobiet w Domu Opieki

Z okazji Dnia Kobiet w Domu Opieki przy Ogrodowej pojawili się młodzi ludzie, którzy złożyli życzenia pensjonariuszkom, a śpiewem i grą na gitarze rozweselili starsze panie. To wspaniała akcja chłopców z częstochowskiej samochodówki, mówi Artur Dąbrowski, prezes Akcji Katolickiej:

– Zespół Szkół Samochodowo-Budowlanych wspólnie z Akcją Katolicką i ojcami paulinami podpisali porozumienie o wzajemnej współpracy. To jest pierwsza inicjatywa, którą podjęliśmy – przyszliśmy tutaj: do kobiet, do osób w podeszłym wieku.

Ta forma pomocy ma też inny cel, mówi Dąbrowski:

– Chcemy zwrócić uwagę społeczeństwa na proces starzenia się polskiego społeczeństwa, zwłaszcza w Częstochowie, gdzie jest już 17 % ludzi w starszym wieku. W ten sposób kształtujemy rzeczywistość pokoleniową: żeby młodzi ludzie zobaczyli, jak to wszystko wygląda. Chłopcy uczestniczą wspólnie z paniami w modlitwie, śpiewają piosenki – jest to dla nich wielkie przeżycie. W oczach wielu ludzi widać łzy; może ktoś ich odwiedził po raz pierwszy od wielu lat…

Rafał Matuszewski, nauczyciel religii, przywołuje słowa papieża Franciszka o konieczności wstania z kanapy i zrobienia czegoś wartościowego. Taka właśnie jest akcja podjęta przez uczniów samochodówki – odwiedzenie pań w Domu Opieki:

– To są kobiety, które modlą się za nas, młodych, którzy może często zapominamy o modlitwie codziennego dnia. Chcemy im złożyć hołd i szacunek w tym dniu.

Chłopcy cieszą się, że mogą coś dla kogoś zrobić – mówi Damian:

– Ludzie nas bardzo fajnie przyjęli. Dla nas to też ważne: otworzyliśmy się na innych ludzi, na ich potrzeby.

Akcja Katolicka planuje kolejne przedsięwzięcia, w których wezmą udział wolontariusze z zespołu szkół samochodowo-budowlanych.

AD