Fot. Radio Fiat

W niedzielę o godz 12.00 w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gniazdowie odprawiono sumę odpustową. Przewodniczył jej ks. Mariusz Bakalarz, wicekanclerz kurii.

Czerwiec dla parafii w Gniazdowie jest wyjątkowy. Miesiąc Serca Jezusowego przywołuje wezwanie kościoła parafialnego. Jest to dla parafii czas uroczystości odpustowych. O tym, czym są uroczystości odpustowe i jakie jest ich znaczenie, mówi ks. Mariusz Bakalarz:

Odpust parafialny musimy rozumieć w dwóch wymiarach. Pierwszy to święto patronalne, bo każda parafia ma swoje wezwanie. Tutaj w Gniazdowie kościół ma wezwanie Najświętszego Serca Jezusa. To jest dzień, kiedy parafia może powiedzieć, że ma swoje święto. Drugi wymiar jest związany z łaską. W dniu, w którym obchodzi się liturgiczne wspomnienie tytułu kościoła, można uzyskać dar odpustu zupełnego. Jest to tak naprawdę dzień łaski.

Z okazji uroczystości odpustowych parafianie zadbali o świąteczny wystój kościoła. Świątynia została odpowiednio ozdobiona i przygotowana na odpust. Równie ważne, a właściwie jeszcze ważniejsze, było duchowe przygotowanie, o czym mówi proboszcz parafii w Gniazdowie, ks. Wojciech Torchalski:

Często w parafiach organizuje się różne nowenny i tridua, które do odpustów przygotowują. U nas wymusza to kalendarz liturgiczny. Takim przygotowaniem jest uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa i tradycyjna oktawa, która po niej następuje. Każdego dnia była Eucharystia, śpiewane nieszpory, modlitwa. To nas przygotowuje na przyjęcie odpustu.

Parafia w Gniazdowie została powołana w 1988 roku. Przynależy do archidiecezji częstochowskiej, w dekanacie koziegłowskim. Historię jej powstania przybliża ks. proboszcz:

Jesteśmy dość specyficzną parafią, bo mamy tu też parafię kościoła starokatolickiego. Tu jest tak, że część mieszkańców parafii to wierni kościoła starokatolickiego. Wierni kościoła rzymskokatolickiego także chcieli mieć swój kościół, bo wcześniej uczestniczyli we Mszach św. w Koziegłowach. To było wielkie pragnienie, żeby także ta społeczność kościoła rzymskiego uczestniczyć w Eucharystii i przyjmować sakramenty. – mówi ks. Wojciech Torchalski.

Dzień odpustu w parafii, przypadający 13 czerwca, to także dzień fatimski, gromadzący parafian na modlitwie różańcowej i procesji.

WB

Skip to content