Upamiętnienie księży, którzy stali się ofiarami systemów totalitarnych (szczególnie nazizmu i komunizmu) to główne założenie inicjatywy Komisji Episkopatu Polski, która w 2002 roku ustanowiła 29 kwietnia Dniem Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego.

– Pamiętajmy o tych, którzy nie wyrzekli się Chrystusa i oddali swoje życie w obronie godności człowieka – mówi bp Andrzej Przybylski:

– To są głównie męczennicy II wojny światowej. Mamy już całą grupę błogosławionych męczenników, szczególnie obozu koncentracyjnego w Dachau. Przypominanie o nich jest bardzo ważne. Dzisiaj różnie mówi się o duchowieństwie np. że brakuje im ofiarności. W czasie II wojny światowej, duchowieństwo należało do grup społecznych najbardziej prześladowanych. Stworzono dla nich specjalny oddział w obozach koncentracyjnych.

Do obozów koncentracyjnych zostało wysłanych także wielu kapłanów z terenów obecnej archidiecezji częstochowskiej. Wśród nich byli błogosławieni: ks. Ludwik Roch Gietyngier i ks. Maksymilian Binkiewicz, których relikwie znajdują się m.in. w kaplicy Radia Fiat. W częstochowskiej archikatedrze znajduje się natomiast kaplica ku czci Pierwszych Męczenników Kościoła Częstochowskiego.

Do grona osób konsekrowanych, które oddały swoje życie za innych należy również s. Maria Kanuta Chrobot, nazaretanka:

– Razem ze swoimi współsiostrami oddała w Nowogródku życie męczeńsko. Siostry zginęły w obronie ludności cywilnej. Same nadstawiły swoje życie w obronie innych. Kiedy byłem proboszczem w Zawierciu, upamiętnialiśmy postać ks. Bolesława Wajzlera, drugiego proboszcza dzisiejszej Bazyliki św. Piotra i Pawła. Za działalność patriotyczną, konspiracyjną został uwięziony, a następnie zabity w obozie koncentracyjnym Auschwitz.

Ogólnopolskie uroczystości Dnia Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego odbędą się w sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Do modlitwy w intencji zamordowanych włączą się również wierni z parafii częstochowskich.

ABK

Skip to content