Środowiska pro-life i niektóre wspólnoty katolickie w Polsce obchodzą 27 kwietnia nieformalny Narodowy Dzień Pokuty za grzechy przeciwko życiu człowieka. Został on ustanowiony z inicjatywy śp. dr. inż. Antoniego Zięby, jako narodowe zadośćuczynienie za wprowadzenie w życie PRL-owskiej ustawy o przerywaniu ciąży z dnia 27 kwietnia 1956 roku.

Ustawa ta całkowicie zliberalizowała dostęp do aborcji. Doktryna władz komunistycznych zakładała, żeby kobiety, które już miały dwoje dzieci, zachęcać do przerywania każdej następnej ciąży. Szacuje się, że w latach 1956-93, w których obowiązywała ta ustawa, dokonano około 20 milionów aborcji. Jak podkreśla Iwona Chałaszczyk z pro-lifowej wspólnoty Pielgrzymi Niepokalanej, 27 kwietnia jest niechlubną datą w polskiej historii:

Jest to niechlubna rocznica. Od tego czasu te aborcje lawinowo rosły. Były to naprawdę ogromne ilości dzieci, które były uśmiercane w łonach matek. Dopiero w 1992 roku z inicjatywy dr. inż. Antoniego Zięby rozpoczęto proces, który miał na celu ograniczenie aborcji. Taki projekt obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej trafił do Sejmu, gdzie został przyjęty z datą 7 stycznia 1993 roku. Od tej pory ilość aborcji zdecydowanie zmalała. Również z inicjatywy pana Antoniego Zięby, corocznie obchodzimy ten dzień pokuty za grzechy przeciwko życiu.

śp. Antoni Zięba | Źródło fot. Facebook.com

W latach ‘80 dokonywano około 130 tysięcy aborcji rocznie, natomiast po roku 1993 liczba ta spadła do nieco ponad tysiąca rocznie i na takim poziomie utrzymuje się do dzisiaj. Kościół katolicki naucza, że w momencie poczęcia następuje „animizacja”, czyli wprowadzenie ludzkiej duszy do zarodka. Nauczanie Kościoła jest w tym względzie bardzo precyzyjne i stanowcze, uznając moment poczęcia jako początek ludzkiego życia. Właśnie dlatego Kościół sprzeciwia się każdej formie odbierania ludzkiego życia.

Każdy grzech przeciwko życiu jest grzechem bardzo poważnym, a ten szczególnie. Nie mamy prawa decydować które życie jest ważne, a które jest mniej ważne. Ponieważ ten dzisiejszy dzień wypada w tym roku w tygodniu miłosierdzia, zatem zapraszamy wszystkich przed Najświętszy Sakrament do odmówienia Koronki Do Bożego Miłosierdzia. Mamy dzięki temu możliwość aby odpokutować właśnie przynajmniej w ten sposób – taki niewielki wysiłek w ciągu dzisiejszego dnia. Tym bardziej, że w Częstochowie jest sporo kościołów, w których jest całodzienna adoracja i można korzystając z tego zrobić dobry uczynek.

Stolica Apostolska ustanowiła w roku 1869 karę ekskomuniki za dokonanie i pomaganie w aborcji. Przez lata środowiska wrogie Kościołowi nazywały taką postawę zabobonem, jednak w kwietniu 2016 roku naukowcy z Northwestern University w USA zaobserwowali błysk światła podczas momentu zapłodnienia ludzkiego zarodka. Naukowcy jeszcze nie potrafią powiedzieć czym jest ten świetlisty fenomen. Wszystko jednak wskazuje na to, że zaobserwowali moment „animizacji”, tym samym naukowo uzasadniając troskę Kościoła o świętość każdego ludzkiego życia.

Rozbłysk zarejestrowany przez naukowców z Northwestern University pod mikroskopem elektronowym:

Skip to content