Dzień skupienia koordynatorów Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym

– Nie wystarczy chrzest z wody, chcemy, żeby Polskę ciągle chrzcił jeszcze Duch św., by dawał nam Polakom swą moc – mówił bp Andrzej Przybylski, który modlił się w Kaplicy Matki Bożej wraz z koordynatorami Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym. W obchodzone dziś Święto Chrztu Polski zawierzono Maryi wszystkie wspólnoty, też przygotowania do majowego Kongresu i jubileuszu 40-tu lat czuwań na Jasnej Górze. W Częstochowie odbyło się spotkanie formacyjne odpowiedzialnych za Odnowę w diecezjach.

Bp Andrzej Przybylski, delegat KEP ds. Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym wyraził nadzieję, że majowy kongres i czuwanie na Jasnej Górze będą czasem jedności wspólnot i nowego ożywienia.

– Chcemy wyrwać niektóre wspólnoty z pewnego nawet zastoju, zajmowania się sobą, po to, by ich posłać z misją. Widzimy, że dzisiaj i Polska, i świat stają się trochę duchową pustynią i trzeba Ducha św., żeby to ożywić. Myślę, że ten kongres, to jubileuszowe czuwanie są przede wszystkim po to, aby nas na nowo Duch św. poderwał do misji świadczenia o Zmartwychwstałym – podkreślił bp Przybylski.

Kongres i Ogólnopolskie Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym odbędą się w Częstochowie i na Jasnej Górze od 18 do 20 maja.

Hasłem przewodnim spotkania będą słowa psalmu: „Pokolenie pokoleniu głosi Twoje dzieła i zwiastuje Twoje potężne czyny” (Ps 145,4).

Część kongresowa w dniach 18-19 maja odbędzie się w Częstochowie na Hali Sportowej przy ul. Żużlowej (zapisy do 10 maja). Natomiast sobota, 20 maja, to ogólnopolskie czuwanie na Jasnej Górze otwarte dla wszystkich.

Nowością tegorocznego czuwania będzie Strefa Dzieci /Strefa Młodych / Strefa Rodzin. Jak podkreślają organizatorzy, to po to, aby „pokazać młodym, że jest dla nich miejsce we wspólnotach, jest też miejsce dla rodzin i ich małych dzieci”. Głównymi gośćmi będą misjonarze z Malezji: Jude Antoine z żoną oraz ich córki Lavinia i Alicia. Te młode dziewczyny w ciągu kilku lat, i to w okresie pandemii, dotarły do 30 krajów, gdzie w mocy Ducha Świętego głosiły i inicjowały kolejne miejsca formacji młodych.

Jak zaznaczył ks. Andrzej Drapała, jeden z organizatorów majowego Kongresu, wielkim wyzwaniem jest docieranie do młodych.

– Widząc ogromną sekularyzację, która następuje w świecie, też i w Polsce, zwłaszcza wśród młodych, którzy mają swoje pojęcie chrześcijaństwa i katolicyzmu, chcemy też słuchać Ducha św., uczyć się jak dzisiaj z młodymi rozmawiać, jak głosić im kerygmat Zmartwychwstałego Pana.

Odnowa w Duchu Świętym, zwana odnową charyzmatyczną, jest jednym z najprężniej działających i najliczniejszych ruchów w Kościele katolickim, obecnym dziś w większości krajów na świecie. Duchowość ruchu charyzmatycznego koncentruje się na doświadczaniu w życiu działania Ducha Świętego, dzieleniu się Jego darami, uwielbianiu Boga i służeniu Kościołowi. Bardzo ważne jest budowanie i przeżywanie wspólnoty.

Biuro Prasowe Jasnej Góry

Skip to content