Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym

„Ocalmy chrześcijan na Bliskim Wschodzie” – pod takim hasłem  obchodzony jest w niedzielę,  12 listopada, przez  Kościół katolicki w Polsce  IX Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Dzień ten organizuje od 2009 r. Polska Sekcja Stowarzyszenia Papieskiego Pomoc Kościołowi w Potrzebie.
Z najnowszych badań Międzynarodowego Dzieła Chrześcijańskiego „Open Doors” (Otwarte Drzwi) wynika, że do największych prześladowań chrześcijan dochodzi regularnie na  kontynencie afrykańskim (wyróżniają się tutaj takie kraje jak Demokratyczna Republika Konga, Nigeria, Wybrzeże Kości Słoniowej oraz Sudan); azjatyckim (czołową pozycję zajmują takie państwa jak Chiny, Indie, Indonezja, Laos, Korea Północna, Pakistan, Sri Lanka i Wietnam). W ostatnim czasie na czołową pozycję zaczęły się ponownie wysuwać arabsko – muzułmańskie kraje z regionu Bliskiego i Środkowego  Wschodu, szczególnie takie jak: Afganistan, Egipt, Izrael i terytoria palestyńskie, Iran, Irak, Arabia Saudyjska, Turcja i Syria. Nie najlepiej wygląda również sytuacja w krajach chrześcijańskich z Ameryki Łacińskiej, szczególnie takich jak Kuba, Meksyk, Wenezuela czy Kolumbia. Spośród krajów kontynentu europejskiego zwraca się szczególną uwagę na prześladowania w takich państwach jak Białoruś, Bośnia i Hercegowina oraz Federacja Rosyjska.
W niektórych z wymienionych krajów sytuacja jest wręcz dramatyczna. Bardzo zła jest sytuacja w Republice Środkowoafrykańskiej, Pakistanie,  Syrii i Iraku. Na terenie tych dwóch ostatnich państw powstało w 2014 roku Państwo Islamskie (ISIS), którego celem jest „totalna wojna z niewiernymi”. Jej symbolem stało się wiele aktów barbarzyństwa, jakich doświadczyło wielu chrześcijan, zamieszkujących te państwa.
Światowy Indeks Prześladowań (ukazuje się od roku 1993) ogranicza się do 50 krajów, w których  chrześcijanie są najbardziej prześladowani. Jednak prześladowanie nie kończy się na  pięćdziesiątym miejscu.  Szacuje się, że rocznie ginie na świecie od 105 do 170 tysięcy chrześcijan. Według organizacji pozarządowych ponad 100 mln chrześcijan na świecie jest prześladowanych z powodu wiary.  W skali globalnej między rokiem 2003 a 2013 przybyło aż milion chrześcijańskich męczenników, a w całym wieku XXI ich liczba wynosi 1, 3 mln.
W ramach IX Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym Stowarzyszenie Papieskie Pomoc Kościołowi w Potrzebie już po raz kolejny prosi wszystkich ludzi dobrej woli o pomoc chrześcijanom na Bliskim Wschodzie. Pomóc można m.in. wysyłając SMS: Ratuję pod numer 72405.

Piotr Nicpoń