św. Patryk/fot. ekai.pl

Urodził się w zamożnej chrześcijańskiej rodzinie. Żył spokojnie do czasu uprowadzenia przez irlandzkich piratów, którzy zniewolili go aż na 6 lat. Gdy udało mu się uciec, kształcił się w najsłynniejszych francuskich szkołach. Papież Celestyn I wyświęcił go na biskupa i powierzył misję nawracania pogan. 17 marca Kościół wspomina w liturgii św. Patryka.

W Irlandii jest to święto zarówno religijne, jak i narodowe. Wierni przypinają sobie trójlistną koniczynę – symbol Trójcy Świętej, o której biskup wspominał w każdym nauczaniu. – Przez lata swojej posługi nawrócił wiele osób. Nie siłą, a rozmową i modlitwą – mówi ks. Mariusz Bakalarz, rzecznik archidiecezji częstochowskiej:

– Jego życiorys przypomina trochę dobry scenariusz na film przygodowy. Jego porwanie, później ucieczka i wielkie pragnienie przyniesienia Chrystusa tym, którzy jeszcze Go nie znają. Po odpowiednim przygotowaniu trafia do Irlandii i zaczyna głosić Ewangelię. Jako zakonnik tworzy strukturę kościelną, opartą o klasztory, opactwa. Św. Patryk stał się patronem Irlandii.

Św. Patryk żył na przełomie IV i V wieku. Potrafił współpracować z władcami lokalnych plemion, przez co zdobywał szacunek wśród wielu osób. Ustanowił też biskupów, którym dodał grono pomocników, żyjących wspólnie na sposób klasztorny. Od św. Patryka wywodzi się również zwyczaj zwoływania na modlitwę za pomocą dzwonu. Według tradycji biskup wręczył dzwon swojemu najbliższemu pomocnikowi św. Kieranowi, który zwoływał na modlitwy mnichów i wiernych. W Irlandii spędził 40 lat – na intensywnym głoszeniu Ewangelii, modlitwie i ascezie. W 2017 roku jego wspomnienie zostało wpisane również do kalendarza liturgicznego Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego:

– Dopiero początek XI wieku przyniósł rozłam Kościoła Wschodniego i Zachodniego. Tak, jak my czcimy świętych Kościoła Wschodniego, prawosławni czczą świętych Kościoła Zachodniego. Tego jeszcze niepodzielonego. Wspomnienie św. Patryka jest podziękowaniem za to, że niósł kult Jezusa Chrystusa tam, gdzie jeszcze o Nim nie słyszano.

W ikonografii św. Patryk przedstawiany jest w szacie biskupiej z listkiem koniczyny w ręce oraz wężem u stóp. Jest patronem ludzi gór, kowali, bednarzy, fryzjerów i pasterzy.

ABK

Skip to content