W czwartek 2 lutego przypada Dzień Życia Konsekrowanego, w tym dniu modlimy się za siostry i braci zakonnych. Jak podkreślił św. Jan Paweł II: „Życie konsekrowane znajduje się w samym sercu Kościoła jako element o decydującym znaczeniu dla jego misji, ponieważ wyraża najgłębszą istotę powołania chrześcijańskiego oraz całego Kościoła-Oblubienicy do zjednoczenia z jednym Oblubieńcem”.

O Dniu Życia Konsekrowanego, mówi s. Michaela ze Zgromadzenia Sióstr Opieki Społecznej pw. św. Antoniego:

Jest to święto zarówno dla sióstr zakonnych, jak i braci, ojców zakonnych, czyli wszystkich osób, które poświęciły się Bogu w życiu zakonnym. W życiu, które dyktowane jest trzema ślubami, w niektórych zakonach jest ich więcej, u nas akurat u sióstr Antoninek trzy śluby. Ślub posłuszeństwa, ślub czystości i ubóstwa. Można powiedzieć, że takie trzy lejce, które wiodą gdzieś do życia wiecznego.

Według statystyk z ostatnich lat w Polsce i za granicą posługuje ponad 10 tysięcy polskich katolickich zakonników i zakonnic. W zakonach kontemplacyjnych w Polsce żyje ponad 1200 mniszek. O tym, jak tego typu dane prezentują się na terenie archidiecezji częstochowskiej mówi ks. Mariusz Bakalarz, rzecznik archidiecezji częstochowskiej:

Jak na stolicę duchową Polski przystało Częstochowa i archidiecezja częstochowska jest bardzo bogata w domy i zgromadzenia zakonne. Na terenie naszej archidiecezji mamy 67 Instytutów Zakonnych Żeńskich oraz 17 męskich. Oczywiście są to różne formy – instytuty i zgromadzenia zakonne, stowarzyszenia życia apostolskiego. Są to różne formy organizacyjne i prawne, które łączy poświęcenie życia Panu Bogu. Mają swoje różne charyzmaty i specjalizacje. Na terenie archidiecezji mamy też 3 zakony klauzulowe.

O wzorach w życiu zakonnym, które są ważne mówi s. Michaela ze Zgromadzenia Sióstr Antoninek:

– My jako życie zakonne właśnie mając to święto, wzorujemy się na Annie, która jest w świątyni od swojej młodości, na św. Symeonie, który wyczekuje w świątyni na Jezusa, na to światło już u schyłku życia, ale ciągle ma nadzieję na to co czeka, na tego kogo co czeka i będzie w Jego ramionach. My też każdego dnia wstając śpiewamy teb hymn i Zachariasza i na końcu dnia hymn Symeona, jakby podsumowujemy ten dzień, że mamy to światło w naszych dłoniach, czyli Jezusa bo mamy go w sercu.

Od 1997 r. 2 lutego Kościół powszechny obchodzi ustanowiony przez św. Jana Pawła II Dzień Życia Konsekrowanego, poświęcony modlitwie za osoby, które oddały życie na służbę Bogu i ludziom w niezliczonych zakonach, zgromadzeniach zakonnych, stowarzyszeniach życia apostolskiego i instytucjach świeckich. Pamiętajmy o nich podczas naszej modlitwy w czasie Eucharystii.

Skip to content