6 sierpnia w Kościele katolickim obchodzone jest święto Przemienienia Pańskiego. W Polsce znane jest ono od XI wieku.

Genezę dzisiejszego święta przedstawia rzecznik archidiecezji częstochowskiej, ks. Mariusz Bakalarz:

Jest to wydarzenie opisane na kartach Ewangelii, gdzie czytamy, że Jezus w towarzystwie apostołów Piotra, Jana i Jakuba udaje się na górę i tam wobec nich się przemienia, ukazując swój Boski majestat. Święto to dość wcześnie weszło do kalendarza liturgicznego. Trzeba pamiętać, że było to doniosłe wydarzenie, również dla samych apostołów, bo mogli zobaczyć to, czego nie widzieli na co dzień. Widzieli Jezusa – człowieka, który był tak jak oni i doświadczał wszystkiego co ludzkie z wyjątkiem grzechu. Tymczasem Jezus jest przecież Bogiem, który stał się człowiekiem.

O czym przypomina nam Święto Przemienienia Pańskiego?

Nasze życie ma być takim wejściem na górę. Góra symbolizuje niezwykłą bliskość Boga. W Starym i Nowym Testamencie najważniejsze wydarzenia dzieją się na górze, bo góry były miejscem oddawania czci Panu Bogu. Losem każdego z nas i pewnym celem życia jest to żeby zjednoczyć się z Bóstwem. Kościół wschodni nazywa to pięknie “przebóstwieniem”. Święto przypomina nam o tym, że jesteśmy ludźmi, ale nasze spojrzenie powinno iść ku Niebu, żebyśmy w codziennym zabieganiu nie zapominali o tym, co Boskie – mówi ks. Mariusz Bakalarz.

Mimo, że nie jest to święto nakazane, Kościół zachęca dzisiaj wszystkich wiernych do uczestnictwa we Mszy św.

Najlepszym miejscem, gdzie możemy przeżywać Przemienienie jest oczywiście Eucharystia. Tam za każdym razem chleb i wino przemieniają się w Ciało i Krew Chrystusa. Człowiek uczestniczący głęboko we Mszy św. również się przemienia – dotyczy to jego natury i słabości. Pamiętajmy jednak, że nasze przemienienie to nie jest tylko sierpniowe święto. Każdy dzień powinien być takim dniem przemienienia z grzeszności do świętości – dodaje rzecznik.

W 1457 r. papież Kalikst III, jako wyraz wdzięczności za zwycięstwo nad Turkami odniesione 6 sierpnia 1456 r. pod Belgradem, wprowadził Święto Przemienienia Pańskiego do liturgii całego Kościoła katolickiego.

KF

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content