Fot. Radio Fiat

Początek października to czas rozpoczęcia roku akademickiego. Ze względu na pandemię koronawirusa rok ten ma być jednak inny niż poprzednie. Zajęcia na uczelniach mają się odbywać głównie w formie zdalnej i hybrydowej.

Duszpasterstwo Akademickie Emaus w Częstochowie, działające przy personalnej parafii akademickiej, również przygotowuje swoje działania zgodnie z rytmem roku akademickiego. W ramach konsolidacji środowisk akademickich w częstochowskim Kościele już w lipcu miały miejsce spotkania na tle integracyjnym.

– Kiedy weszliśmy w Duszpasterstwo Akademickie od lipca, to był już zorganizowany wyjazd w góry ze studentami w Pieniny. W minionym tygodniu mieliśmy drugi wyjazd integracyjny ze studentami do Zakopanego. Chcieliśmy, by czas wakacji był też szansą rozeznania i poznania grona studenckiego. Skupiliśmy się głównie na budowaniu relacji – mówił ks. Michał Krawczyk, przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji Archidiecezji Częstochowskiej.

Dobry początek roku akademickiego to zdaniem Duszpasterstwa droga do Eucharystii Jezusa. Dlatego też od października raz w miesiącu będą mieć miejsce adoracje, odbywające się w kościele akademickim przy ul. Kilińskiego.

– Każdy pierwszy poniedziałek miesiąca rozpoczniemy wieczorną Mszą św. Potem będzie wieczór uwielbienia, a następnie całą noc i cały dzień do wtorku do godz. 19:00 – adoracja Najświętszego Sakramentu dla każdego. Chcemy szukać inspiracji i być z Jezusem. Mamy doświadczenie posługi, że jeśli nie ma takiego spotkania, to nie wiemy na kim budować wspólnotę. Spotkanie z Jezusem jest dla każdego, zarówno dla studentów, jak i wspólnot, które do tej pory są w Duszpasterstwie – dodał ks. Michał Krawczyk.

Jedną z inicjatyw Duszpasterstwa Akademickiego Emaus będzie także mobilny konfesjonał. Ma być on dostępny dla osób, które z różnych przyczyn (m.in. zdrowotnych) nie mogą wejść do kościoła.

BNO

Skip to content