Trzykrotnie w ciągu roku wierni gromadzą się w Dolinie Objawień, aby wziąć udział w uroczystej Mszy św. Jednym z takich dni jest 15 sierpnia, czyli Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny.

Tegoroczną sierpniową Eucharystię w lasku w Kałużach odprawił bp Andrzej Przybylski, który powiedział, że Maryja upodobała sobie taką prostotę, z dala od blichtru miejskiego, będącą w takich miejscach jak to. Zaznaczył również, że ważna jest sama wiara i przekonanie, że cuda są możliwe.

Od zawsze tak było – i w Lourdes i w Fatimie – zanim te miejsca stały się sławne i wielkie, to były zwykłymi prowincjonalnymi wioskami. Matka Boża zwykle wybierała sobie na powierników swoich tajemnic zwykłe, proste osoby, często biedne dzieci w trudnych życiowych momentach. Być może do takich miejsc należy też Dolina Objawień w Kałużach. Choć te objawienia są dość skromne, to jest w tych ludziach w regionie wieluńskim takie głębokie przekonanie i wiara, że po prostu to miejsce jest naznaczone jej obecnością i tyle tym ludziom wystarczy – że tu jest Ona. Nieważne co wówczas mówiła do tych dziewczyn, które dostąpiły objawienia, ważne jest to, że tu była.

W trakcie wygłoszonej homilii bp Przybylski mówił o pięknie i czystości duszy Matki Bożej.

– Co tak pachniało w Maryi? Co było takie piękne, że rzeczywiście chodziła po ziemi i niebo rozsiewała wokół siebie. Jedyna odpowiedź jest taka, że była pięknym człowiekiem i od początku w tej prostej dziewczynie z Nazaretu nie było żadnej nienawiści, złości, kłamstwa czy nieczystości. Bo najwięcej smrodu jest właśnie z brudu, a wnętrze Maryi było całe piękne. Dlatego gdzie się nie podziała – rozsiewała dobro i miłość.

Zwieńczeniem całej Doliny Objawień, która znajduje się w Kałużach w województwie łódzkim, jest Źródło Objawienia. Cudowne miejsce powstało pod koniec XIX wieku, kiedy w 1856 roku pewnej mieszkance Dzietrznik, ukazała się Matka Boża w sośnie. Z czasem okazało się, że objawienie widzieli także inni mieszkańcy wsi. Przybywający do Źródła Objawienia pątnicy wierzą, że woda wypływająca z niego posiada właściwości lecznicze – jest szczególnie pomocna w dolegliwościach związanych ze skórą.

LN

Galeria: Radio Fiat

Uroczysta Eucharystia w Dolinie Objawień

Skip to content