Farmaceuci i lekarze we wspólnej modlitwie

Fot. Radio Fiat

W poniedziałek 26 września w Kościele przypada wspomnienie świętych Kosmy i Damiana, patronów Florencji, lekarzy, aptekarzy, farmaceutów, chirurgów oraz dentystów. Z tej okazji w Kościele Rektorackim w Częstochowie odprawiona została Msza św. w intencji wszystkich farmaceutów.

Eucharystię koncelebrował ks. Grzegorz Borowik, duszpasterz służby zdrowia archidiecezji częstochowskiej.

– Jest to oddolna inicjatywa, która wypłynęła od samych farmaceutów, którzy też chcą się w jakiś sposób zawiązać z Kościołem. Jest to dla mnie wielka radość i mam nadzieję, że będzie to owocować w niedalekiej przyszłości – powiedział.

W homilii duchowny przybliżył postać świętych Kosmy i Damiana. Jak powiedział, mimo że nie mamy o nich zbyt wielu informacji, wiemy, że byli rzetelni w wykonywaniu swojej posługi na rzecz innych osób.

– Kościół wspomina dziś dwóch wyjątkowych świętych – Kosmę i Damiana. Nie wiemy o nich za wiele, nie mają bogatego życiorysu, zapisanego na kartach historii. Wiele z tego, co o nich zapisano, jest w naszej wierze legendami i opowieściami. Wszystkie jednak sprowadzały się do tego, że ci święci byli niezwykle sumienni, uzdolnieni i wykształceni medycznie. Dzięki czemu przedmiotem ich troski stał się każdy chory człowiek – głosił ks. Grzegorz Borowik.

Eucharystii przewodniczył ks. Mariusz Bakalarz, wicekanclerz Kurii Metropolitalnej. Po modlitwie odbyło się spotkanie integracyjne, podczas którego omówiono aktualne tematy związane z farmacją. Organizatorami spotkania było duszpasterstwo służby zdrowia oraz Stowarzyszenie Farmaceutów Katolickich Polski Diecezji Częstochowskiej.

BNO

Galeria: Radio Fiat

Farmaceuci i lekarze we wspólnej modlitwie

Skip to content