Dziś (25 kwietnia) po raz 21. uczniowie szkół ponadgimnazjalnych we wszystkich polskich diecezjach przystąpili do Konkursu Wiedzy Biblijnej organizowanego przez Stowarzyszenie Civitas Christiana. W archidiecezji częstochowskiej zmagania rozpoczęły się o godz. 9 od Mszy św., której przewodniczył w kościele seminaryjnym, bp Antoni Długosz.

– Życzę uczestnikom przede wszystkim tego, żeby sięgali po Pismo Święte nie tylko przy okazji konkursów, ale każdego dnia. Ważne jest, żebyśmy wszyscy pamiętali, że Biblii nie należy odczytywać w czasie przeszłym, ale teraźniejszym. To historia naszego zbawienia, która dzieje się dzisiaj – Bóg mówi “Ja Jestem” – przypomniał bp senior.

Organizatorzy cieszą się przede wszystkim z tego, że młodzież chętnie odpowiada na zaproszenie do czytania Bożego Słowa. – Na pytania o Księgę Daniela i Apokalipsę św. Jana odpowiadało dzisiaj blisko 100 uczestników. To dla nas ogromna radość, że z roku na rok mamy dla kogo przygotowywać ten konkurs – tłumaczy Izabela Tyras, przewodnicząca Stowarzyszenia.

Na zwycięzców konkursu czekają atrakcyjne nagrody m.in. laptop czy tablet. Wśród sponsorów oraz patronów wydarzenia był m.in. senator Ryszard Majer. Dla uczestników konkursu najważniejsze w zmaganiach były nie tyle same przygotowania, ale przede wszystkim możliwość pogłębienia relacji z Bogiem, który przez Pismo Święte mówi do człowieka. – Dużo dała mi formacja oazowa, która zakłada spotkanie z Bożym Słowem każdego dnia. Przygotowując się do konkursu czułam się trochę jak Daniel, z Księgi Daniela, który nie zawsze rozumiał wszystkie prorockie widzenia. Zgłosiłam się na to wydarzenie po raz kolejny, w zeszłym roku udało mi się zakwalifikować do pierwszej 7 –  dzieli się Joanna Prokopenko.

Przygotowanie uczniów do konkursu to również nie lada wyzwanie dla katechetów. Ks. Krzysztof Gryz uważa, że właśnie lekcje religii oparte na interpretacji Biblii są najbardziej wartościowe dla młodego człowieka, który poznaje Boga. – Widzę, że młodzi ludzie nie znają dzisiaj Boga i to właśnie czytanie Pisma Świętego jest punktem, od którego powinniśmy wyjść na katechezie. Sam mam takie doświadczenie, że oni na lekcjach chętnie słuchają kiedy czytam im Boże Słowo – zauważa ks. Gryz.

Finaliści etapu wojewódzkiego przystąpią do etapu ogólnopolskiego, który zaplanowano na 5-6 czerwca w Niepokalanowie. Konkurs honorowym patronatem objął JE Ks. Abp Wojciech Polak, Prymas Polski oraz JE Ks. Abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Finaliści w archidiecezji częstochowskiej:

I miejsce – Adrian Żurek z Technicznych Zakładów Naukowych w Częstochowie,

II miejsce – Tomasz Rojszczyk z I LO. Im. J. Słowackiego w Częstochowie,

III miejsce – Karolina Rakus z IX LO im. C.K. Norwida w Częstochowie,

IV miejsce – Karol Knopik z Zespół Szkół Samochodowo-Budowlanych w Częstochowie,

V miejsce – Konrad Maleńczak, IV LO H. Sienkiewicza w Częstochowie,

VI miejsce – Zuzanna Mielczarek z IX LO im. C.K. Norwida w Częstochowie,

 VII miejsce – Dawid Sybuła Zespół Szkół H. Sienkiewicza w Pajęcznie.

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content