Gala Twórczości Maryjnej Dzieci i Młodzieży

„Chwalcie łąki umajone”, „Była cicha i piękna jak wiosna” czy „Maryjo, śliczna Pani” m.in. te pieśni maryjne dla „Najukochańszej Mamy” z Jasnej Góry i wszystkich mam rozbrzmiewały w Sali Papieskiej podczas Gali Twórczości Maryjnej Dzieci i Młodzieży Sancta Maria. W tym roku odbyła się ona pod hasłem: „W Drodze do Nieba z Maryją”. Koncert jest plonem konkursu muzycznego i plastycznego, w którym wzięło udział ponad 2,5 tys. uczniów z Polski i zagranicy.

W konkursie składającym się z dwóch kategorii: muzycznej i plastycznej wybrano 128 laureatów. W tym roku Grand Prix w sumie otrzymały trzy osoby. Wszystkie dzieci zostały nagrodzone.

Jedną ze zwyciężczyń jest Nikola Stefaniak z Lipiec Reymontowskich. W Sali Papieskiej zaśpiewała „Już od rana rozśpiewana” i zagrała na wiolonczeli. Jak opowiadała, choć ma 13 lat, to już od sześciu lat uczyć się grać na instrumentach i uczęszcza do szkoły muzycznej.
-Brałam udział już w kilku konkursach, ale ta gala jest zdecydowanie największym. Czuję z jednej strony stres, ale z drugiej wielką radość, że mogę śpiewać dla Matki Bożej – mówiła dziewczyna.

Kamila Guza przyjechała z Mirowa w woj. mazowieckim ma 12 lat i jest jedną z laureatek konkursu jak podkreśliła wybrała piosenkę „Była cicha i piękna jak wiosna” bo ma piękną i tradycyjną formę. – Było duże zainteresowanie konkursem więc to wielka radość, że się dostałam – mówiła.

Jej koleżanka Dominika Dygas także z Mirowa zauważyła, że Mata Boża jest dla niej najważniejszą osobą i można Jej się zawierzyć w każdym miejscu poprzez modlitwę, a nawet piosenkę. Solomi, laureatka konkursu muzycznego dodała, że Maryja jest dla niej drugą Mamą, którą bardzo kocha.
Uczennice przyjechały na Jasną Górę w regionalnych strojach opoczyńskich, które charakteryzują się bogatą kolorystyką i czerwonymi koralami.

Tradycją gali jest to, że prowadzą ją uczniowie Mateusz Lewantowicz i Emilka Dudek z Częstochowy podkreślili, że nie stresują się tą funkcją, ponieważ długo się do tego przygotowywali i już wcześniej występowali podczas szkolnych spektakli. Prowadzący zauważyli, że „Maryja jest ich drogą do nieba”.

Sandra z Częstochowy wraz z grupą innych uczennic grają aniołki plotące wianuszki, jak mówiły to wyjątkowy dzień dla ich mam dlatego złożyły im życzenia: zdrowia, miłości, żeby żyły 100 lat i aby były zawsze z nimi.
Każdego roku zachwyca dekoracja, która jest przygotowywana dużo wcześniej. W tym roku „przenosi ona do nieba” tak, jak hasło gali: „W Drodze do Nieba z Maryją”.

– Celem festiwalu jest propagowanie kultury chrześcijańskiej i szerzenie kultu do Matki Bożej. To wydarzenie przybliża dzieciom postać Maryi i uświadamia im, że Ona jest przy nich i warto Ją naśladować. W tym roku podwójną radością jest to, że odbywa się on w Dniu Mamy, ale także w pierwszym Światowym Dniu Dzieci, więc najmłodsi pokazują swoje talenty, a mamy z radością je podziwiają – wyjaśniała Anna Rybowicz prezes Stowarzyszenia „Sancta Maria” i pomysłodawczyni festiwalu.

Galę uroczyście zainaugurował przeor Jasnej Góry. O. Samuel Pacholski pogratulował wszystkim laureatom ich rodzicom, ale także podziękował organizatorom, bo jak zauważył, to, że tylu młodych się zgłosiło do konkursu oznacza, że dzieło jest wspaniałe i angażuje coraz więcej osób. – Jasna Góra jest otwarta na kolejne edycje gali i oby ich było jak najwięcej, aż do skończenia świata – zachęcał o. Pacholski.

Kierując się duchem integracji społecznej, konkurs skierowany był również do dzieci i młodzieży szczególne j troski. Wzięli w nim udział podopieczni m.in. Miejskiego Domu Pomocy Społecznej w Blachowni. Jeden mężczyzna zaśpiewał piosenkę „Była cicha i piękna jak wiosna”, a drugi naszkicował Wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej.

W konkursie plastycznym wpłynęło 2348 prac, natomiast w konkursie muzycznym 321 nagrań z różnych stron Polski i z zagranicy. Nagrodzone dzieła można podziwiać w Sali Rycerskiej na Jasnej Górze do 20 czerwca 2024 r. Wśród uczestników nie zabrakło także młodych z zagranicy np. z Ukrainy, Hiszpanii czy Stanów Zjednoczonych. Wydarzenie odbywa się od 18 lat i wciąż cieszy się ogromną popularnością.

 

Źródło: Biuro Prasowe Jasnej Góry

Skip to content