Gdzie jest Bóg? Odpowiadał Franciszek podczas Drogi Krzyżowej na ŚDM

WP_20160729_18_39_07_ProZawsze podczas Światowych Dni Młodzieży jednym z centralnych punktów jest skierowana do młodego odbiorcy Droga Krzyżowa. Podczas tegorocznego spotkania z Jezusem i papieżem Franciszkiem autorzy postanowili stworzyć Drogę Krzyżową, która w niespotykany sposób zwraca uwagę że ta droga nie jest męczeńską drogą Jezusa, ale jest przede wszystkim Drogą Miłosierdzia.

Tradycyjny układ 14 stacji został połączony z 14 uczynkami miłosierdzia co do ciała i co do duszy. Każda ze stacji dotyka wybranych problemów, z którymi boryka się dzisiejszy młody człowiek takich jak np. szacunek do życia, bieda, głód, cierpienie czy śmierć. Stąd np. Stacja I brzmiała Jezus skazany na śmierć – Podróżnych w dom przyjąć. Następnie odczytywano słowa Ewangelii i poprzez konkretne wspólnoty Kościoła pokazywano, że to właśnie Kościół niesie miłosierdzie i pomaga w tych trudnych sytuacjach. Rysowano też poszczególne stacje na piasku.

Dodatkowym wyróżnikiem stacji Drogi Krzyżowej są żywe drzewa – kilkumetrowe dęby, stojące w donicach przy każdym podium. To obok nich stoją tablice z nazwą stacji oraz korespondującego z nią uczynku miłosierdzia. Te 14 drzew wraz z tablicami zostanie następnie po ŚDM przewiezione i posadzone na terenie Sanktuarium św. Jana Pawła II “Nie lękajcie się” w Łagiewnikach. Staną się żywą i stale rosnącą Drogą krzyżową, pamiątką ŚDM 2016, którą każdy pielgrzym w przyszłości będzie mógł przejść i rozważać pasyjne tajemnice Jezusowej Męki i Miłosierdzia.

Wśród wspólnot, które zostały zaprezentowane podczas nabożeństwa można było usłyszeć m.in. o: Wspólnocie Community of Sant’Egidio, Towarzystwie Pomocy dla Bezdomnych im. Brata Alberta czy Domu Samotnej Matki i akcji „Okno życia”.

Autorem rozważań przy każdej stacji Drogi Krzyżowej jest bp Grzegorz Ryś, biskup pomocniczy Archidiecezji Krakowskiej, odpowiedzialny w Episkopacie Polskim za dzieło nowej ewangelizacji.

W czasie homilii wygłoszonej podczas Drogi Krzyżowej Ojciec Święty próbował odpowiedzieć na pytanie młodych gdzie jest Bóg w  obliczu całego cierpienia świata. – Sam Jezus postanowił utożsamić się z tymi naszymi braćmi i siostrami doświadczanymi bólem i niepokojem, godząc się przejść drogą cierpienia ku Kalwarii. Umierając na krzyży, powierza się On w ręce Ojca i niesie na sobie w sobie, z ofiarną miłością, rany fizyczne, moralne, duchowe całej ludzkości – wylicza papież. Zaznaczył także – Tego wieczoru Jezus i my wraz z nim, obejmujemy ze szczególną miłością naszych syryjskich braci, którzy uciekli przed wojną. Witamy ich z braterską miłością i sympatią.

Te słowa były szczególnie ważne dla Savio Rassama, który przyjechał na Światowe Dni Młodzieży z Iraku. – W moim kraju gdzie trwa wojna nie mogę uczestniczyć tak otwarcie w nabożeństwie Drogi Krzyżowej, ale wiem, że całe życie chrześcijan jest nią w mojej ojczyźnie. Dziś cieszę się, że padły te słowa i że to nabożeństwo było też modlitwą w mojej intencji, intencji mojego narodu – wzruszał się młody pielgrzym.

Po zakończonej Drodze Krzyżowej młodzi wezmą udział w wyjątkowym koncercie Strefa Chwały Polska 1050. To koncert, który ma na celu zaprezentowanie polskiej muzyki chrześcijańskiej młodzieży z całego świata. Wystąpią m.in. Full Power Spirit, ks. Kuba Bartczak, Arkadio czy Deus Meus.

AS

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content