Godzina Miłosierdzia – iskra dla całego świata

Obraz Bożego Miłosierdzia w częstochowskiej katedrze/Fot. Radio Fiat

Bazylika archikatedralna Świętej Rodziny w Częstochowie – m.in tu, o godz. 15.00 odprawiona została Godzina Miłosierdzia. Upamiętnia ona konanie Jezusa na krzyżu za grzechy całej ludzkości. Modlitwa Koronką do Bożego Miłosierdzia nabiera szczególnego znaczenia zwłaszcza dzisiaj, w Niedzielę Bożego Miłosierdzia.

Koronką do Bożego Miłosierdzia można modlić się na co dzień, jednak w Święto Miłosierdzia Pańskiego zachęca się do modlitwy jeszcze bardziej. Jak mówi ks. prał. Eugeniusz Wieczorek, dzisiejszy dzień wraz z Godziną Miłosierdzia jest iskrą dla całego świata:

To jest iskra, która wyszła z Polski dla całego świata. Ma bardzo wielkie znaczenie, ponieważ gdziekolwiek pojechalibyśmy w świat, to w każdym kościele jest obraz Bożego Miłosierdzia. To jest również cały kult.

Szczególnie modlono się m.in. w Dolinie Miłosierdzia oraz w kaplicy Miłosierdzia w częstochowskiej katedrze. Tej modlitwy potrzebuje każdy, ponieważ jest ona niezmiernie ważna. Przekonała się o tym jedna z parafianek, która codziennie o 15.00 w katedrze odmawia koronkę do Bożego Miłosierdzia:

– Bardzo potrzebne nam Miłosierdzie Boże, dlatego zaufałam Jezusowi Miłosiernemu i codziennie się mu oddaję, bo tylko on może mi pomóc. To on wskazuje drogę, jest prawdą, życiem i wszystkim. Codziennie modlę się do Miłosierdzia Bożego za moją rodzinę, za kościół, za parafię, bo tej modlitwy strasznie dużo w tym czasie potrzeba. Dlatego modlimy się o Miłosierdzie Boże dla każdego człowieka.

Nabożeństwo jest wezwaniem do zwrócenia swoich myśli w kierunku Boga. Modlić powinno się o godz 15.00 również nie bez przyczyny. To właśnie wtedy Jezus konał na krzyżu. Modlitwa podczas Godziny Miłosierdzia powinna być skierowana do Chrystusa. Ważna jest również antyfona powtarzana w słowach Koronki: Miej miłosierdzie dla nas i całego świata.

WB