Grekokatolicka Wielkanoc także na Jasnej Górze

Na Jasnej Górze odprawiane są nabożeństwa paschalne oraz święcone są (podobnie, jak w tradycji katolickiej) świąteczne koszyki w obrządku greckokatolickim. Liturgię celebrowano w Kaplicy św. Jana Pawła II, którą jasnogórscy paulini udostępnili wiernym z Ukrainy. Grekokatolicy i prawosławni obchodzą teraz Triduum Paschalne i Wielkanoc. W sobotę o godz. 18:00 rozważano Misterium Męki Pańskiej. Po nim miało miejsce poświęcenie świątecznych pokarmów.

W Niedzielę Miłosierdzia Bożego celebrowanie Zmartwychwstania Pańskiego rozpoczęło się o godz. 12:30 w Kaplicy św. Jana Pawła II Jutrznią Paschalną (Woskresna Utrenia), o 13:00 sprawowano Liturgię Paschalną. Po niej poświęcenie pokarmów – mówił ks. Volodymyr Shuba duszpasterz greckokatolickiej wspólnoty w Częstochowie.

W koszyczku wielkanocnym grekokatolicy poza tradycyjnymi jajkami, chrzanem, solą, masłem, wędliną, mają także tzw. paskę, czyli okrągłą bułkę pszenną z rodzynkami (to rodzaj placek drożdżowy).

W Sanktuarium już od ponad miesiąca, z myślą o potrzebach duchowych wojennych uchodźców, co niedziela sprawowana jest Boska Liturgia w rycie greckokatolickim, w ich ojczystym języku.

To na prośbę ks. Volodymyra Shuby. Dotychczasowa sala, gdzie ta liturgia była odprawiana przy parafii św. Wojciecha w Częstochowie, była za mała, by pomieścić wiernych. Od dawna na Jasnej Górze odbywa się także spowiedź w języku ukraińskim.

– Dzięki modlitwie w ojczystym języku i naszym wyznaniu czujemy się jednością z narodem ukraińskim, modlimy się o koniec wojny, powrót do domów i za Polaków, dziękując im, że możemy się czuć siostrami i braćmi – mówili uczestnicy jednej z niedzielnych liturgii.

– wiary nie tylko w Boga, ale i w drugiego człowieka – wciąż podkreślają paulini. Dodając, że „troszczymy się o potrzeby materialne uchodźców, w Domu Pielgrzyma i na tzw. Halach mamy ponad sto osób. Nie pytamy ich, jakiego są wyznania, pomagamy, ale byłoby poważnym zaniedbaniem, gdybyśmy pominęli sferę ducha”. To dlatego w niedziele sprawowana jest Msza św. w języku ukraińskim – o godz. 14:30 w Bazylice, a o 13:00 Boska Liturgia w rycie greckokatolickim, to w Kaplicy św. Jana Pawła II.

Już tydzień temu, na prośbę tych, którzy znaleźli schronienie w Domu Pielgrzyma i na jasnogórskich „Halach” świętowana była Wielkanoc. W świątecznym śniadaniu uczestniczył przeor Jasnej Góry, a Mszę Zmartwychwstania celebrował o. Arseniusz Jurak, paulin z Ukrainy. Uczestniczył w niej Narodowy Zespół Pieśni i Tańca z Kijowa.

Źródło: BPJG/BNO

 

Galeria: Biuro Prasowe Jasnej Góry

Skip to content