I Festiwal Piosenki Religijnej „Exodus” podsumowany

Za nami I Festiwal Piosenki Religijnej „Exodus” zorganizowany przez parafię św. Jana Chrzciciela w Poczesnej. Jego celem była popularyzacja utworów religijnych oraz wspieranie muzyki chrześcijańskiej.

Nie bez znaczenia jest też rozbudzanie zainteresowań muzycznych wśród dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Organizatorzy konkursu chcieli nawiązać do festiwali piosenek religijnych, które odbywały się w jednym z częstochowskich kościołów w dzielnicy Ostatni Grosz w latach 90.

– Byłem współorganizatorem trzech pierwszych festiwali „Exodus” w kościele św. Antoniego. Później była przerwa, a gdy zostałem proboszczem w tutejszej parafii, moim marzeniem było, aby reaktywować ten festiwal. Udało się to w tym roku, dzięki parafialnemu oddziałowi Akcji Katolickiej. Dzięki temu ten festiwal znów odżywa w naszej archidiecezji. Mam nadzieję, że będzie to coroczna inicjatywa, na stałe wpisana w kalendarz ewangelizacyjnych wydarzeń naszej parafii – wyraził nadzieję ks. Jarosław Sroka, proboszcz parafii.

W konkursie wzięło udział 23 uczestników, wśród których nie zabrakło zorganizowanych grup, takich jak schole czy zespoły. Spośród nich jury wyłoniło 17 laureatów, którzy wystąpili podczas festiwalu. Inspiracją do stworzenia obecnej odsłony konkursu „Exodus” był Przegląd Pieśni Patriotycznej.

– Po tym przeglądzie nabraliśmy apetytu, ponieważ zaczął cieszyć się dużym powodzeniem. W związku z tym padła decyzja od proboszcza, który opowiedział nam o „Exodusie”. Szybko podłapaliśmy temat i postanowiliśmy zorganizować taki festiwal. Chcemy rozpowszechniać naszą wiarę właśnie poprzez piosenki i śpiew – powiedziała Anna Urbaniak, prezes lokalnego oddziału Akcji Katolickiej przy parafii św. Jana Chrzciciela w Poczesnej.

Podczas konkursu każdy uczestnik lub grupa miała możliwość wykonania jednej pieśni religijnej, która mogła być wykonana przy akompaniamencie na żywo, a capella lub z podkładem muzycznym, bez linii melodycznej. Koncert finałowy był również okazją do nagrodzenia zwycięzców. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

BNO

 

WYNIKI KONKURSU:

Klasy IV-VI:
I miejsce – Zuzanna Turek, studio Art („Modlitwa Okudżawy”);
II miejsce – Kinga Kipigroch, Szkoła Podstawowa w Skrzydlowie („Mario, czy już wiesz”);
III miejsce – Roksana Witkowicz, Gminne Centrum Kultury, Informacji i Rekreacji w Poczesnej („Wciąż mnie zadziwiasz”).

Klasy VII-VIII:
I miejsce – nie przyznano;
II miejsce – Weronika Aksman, Szkoła Podstawowa we Wrzosowej („Tłumy, tłumy serc”);
III miejsce – Zuzanna Kijak, Szkoła Podstawowa we Wrzosowej („List do Boga”).

Szkoły ponadpodstawowe:
I miejsce – Amelia Kita, Miejski Ośrodek Kultury w Łazach („Droga Via Dolorosa”);
II miejsce – eq aequo: Anna Wolska, Miejski Ośrodek Kultury w Łazach („Pasja miłości”) i Maria Pietrzak, Gminne Centrum Kultury, Informacji i Rekreacji w Poczesnej („Trzy krzyże”);
III miejsce – nie przyznano.

Dorośli:
I miejsce – Natalia Zielonka, parafia św. Elżbiety Węgierskiej w Częstochowie („Ave Maria Jasnogórska”);
II miejsce – nie przyznano;
III miejsce – nie przyznano.

Schole, chóry i zespoły wokalne:
I miejsce – eq aequo Zespół Folklorystyczny „Wrzosowianie” („Barka”) i schola z parafii św. Elżbiety Węgierskiej w Częstochowie („Jezus zwyciężył”);
II miejsce – duet wokalny Maja Kamosińska i Paweł Dylewski, Gminne Centrum Kultury, Informacji i Rekreacji w Poczesnej („Syćka se wom zycom”);
III miejsce – Srebrne Aniołki, schola parafii św. Jana Chrzciciela w Poczesnej („Uwielbiajcie Pana”).

 

Galeria: Radio Fiat

Skip to content