I Komunia, kolonie… – działalność częstochowskiej Caritas w czasie epidemii

Ks. Paweł Dzierzkowski, wicedyrektor częstochowskiej Caritas, był w środę 27 maja gościem dnia Radia Fiat. W rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską mówił o inicjatywach jakie Caritas Archidiecezji Częstochowskiej podjęła w ostatnim czasie. Jedną z nich było świętowanie Dnia Matki w schronisku dla kobiet, które prowadzi Caritas:

– Jak co roku modlimy się za mamy, które mieszkają u nas. Wczoraj była też i najmłodsza, mama która tydzień temu urodziła chłopca. Wczoraj chwilę była też na modlitwie z nim. To jest taki szczególny czas dla tych pań, kiedy też modlą się wspólnie ale też kiedy ich dzieci składają im życzenia. Zawsze lecą łzy, zawsze się wzruszają – powiedział ks. Paweł Dzierzkowski. – To jest takie wyjątkowe też, ale też ta modlitwa dla nich jest taką siłą żeby też walczyć o siebie, zawalczyć o tę swoją codzienność, żeby dobrze wychować swoje dzieci, bo po prostu tego pragną. Na ten moment są u nas, ale też z nadzieją patrzą w przyszłość, wierząc, że gdy jest sytuacja się ustabilizuje, to będą mogły opuścić nasz ośrodek i zacząć nowe życie – stwierdził kapłan.

Jak wspominaliśmy już kiedyś na antenie naszego Radia, w związku z obostrzeniami rządowymi, uroczystości I Komunii św. na terenie archidiecezji częstochowskiej odbywają się albo indywidualnie, albo w małych grupach lub są przeniesione na inne terminy. Ks. Paweł Dzierzkowski powiedział, że w najbliższym czasie odbędzie się również I Komunia chłopca, który jest podopiecznym częstochowskiej Caritas.

– Akurat u nas jest Komunia święta chłopca, który mieszka w naszym domu. On oczekuje tego. Przygotowywał się przez cały czas, uczestniczył we Mszy św., zawsze gdy ona była sprawowana w naszym domu i dla niego to ważne wydarzenie, kiedy też jego bliscy będą razem z nim modlić się – powiedział wicedyrektor Caritas. – On był chrzczony też w naszym domu. No są powtórnie akurat. Losy jego mamy się potoczyły tak, że są powtórnie w naszym domu. Dzięki temu może przyjąć I Komunię św. w Domu Samotnej Matki i Dziecka, w naszej kaplicy. Przygotowuje się cały dom, bo to jest ważne wydarzenie dla wszystkich mieszkańców tego miejsca – stwierdził.

Ks. Paweł Dzierzkowski powiedział, że Caritas nie rezygnuje z organizowania wakacyjnych kolonii dla dzieci.

– Na początku nie wiedzieliśmy co robić. Oczywiście to pytanie cały czas może gdzieś jest tam w tyle głowy, ale czytamy te propozycje, które pojawiają się w Internecie i chcemy dostosować nasz ośrodek. Raz że mamy, myślę, idealny ośrodek do przeprowadzenia takiej kolonii. Myślę o ośrodku w Poniku k/Janowa, gdzie dzieci mogą mieszkać w oddzielnych domkach, gdzie jest duża przestrzeń, czyli możemy realizować spokojnie program tam, na miejscu. Czekamy na takie oficjalne wytyczne oczywiście, ale zachęcamy rodziców, żeby nie bali się puścić swoich dzieci na kolonie – powiedział ks. Paweł Dzierzkowski. – Pewnie nie będzie wycieczek, bo tak zapowiadają, ale może to jeszcze się odwróci, ale chcemy taki program stworzyć na miejscu, aby te dzieci nie nudziły się i jednocześnie miały troszkę oddechu po tym czasie zamknięcia w czterech ścianach swoich domów. Chcemy zapewnić też właśnie to, że będą to bezpieczne kolonie. Chcemy sprawić co jest w naszej mocy, aby zachować właśnie to, co potrzebne jest do stworzenia, do realizacji takich kolonii – zapewnił ks. Dzierzkowski.

Jak zaznaczył ksiądz wicedyrektor, Caritas pamięta również cały czas o ludziach starszych.

– Cały czas dowozimy codziennie posiłki, jeszcze nie zakończyliśmy. Powoli lądujemy, bo w piątek zakończymy tę akcję dowożenia, która trwa od marca. Tu cała cześć i chwała wolontariuszom, siostrom honoratkom, młodzieży z KSM-u, którzy przez cały ten czas, dzień w dzień tak cierpliwie, ale i z otwartością serca wozili te posiłki i wożą. Od poniedziałku już mam nadzieję, że ruszy nasz Dzienny Dom Pobytu Senior+ i powrócą tam, część tych osób które korzystały z tych posiłków. Jednocześnie chcemy już rozpocząć realizację programu rządowego, bo otrzymaliśmy środki w skrócie tak zwany hasło z który również jest skierowany do osób starszych – zapowiedział ks. Dzierzkowski. – To też jest związane z ciepłym posiłkiem, ale również z wyjazdami i też chcemy takie wyjazdy zorganizować w Poniku k/Janowa, aby znowu osoby starsze też mogły odetchnąć na łonie natury, od tego czasu zamknięcia w czterech ścianach. Bardzo ucierpiały te osoby, kiedy nie mogły wyjść, rzeczywiście, wyjść, porozmawiać. Ten telefon zaufania, który stworzyliśmy w czasie epidemii też wiele pomógł, gdy pani Roma odbierała codziennie telefony czy dzwoniła też do tych osób starszych, aby z nimi porozmawiać – one po prostu potrzebowały tego – powiedział kapłan.

Więcej informacji na temat inicjatyw Caritas Archidiecezji Częstochowskiej można znaleźć na stronie internetowej Caritas.

KG

Skip to content