Już 5 listopada, w Sali Papieskiej na Jasnej Górze odbędzie się Forum świeckich w Kościele IMPULS. Grono osób świeckich i duchownych podejmie wezwanie papieża Franciszka do odpowiedzialnego zaangażowania się w proces synodalny. W spotkaniu uczestniczyć będzie również bp Andrzej Przybylski.

Trzy listopadowe dni mają być czasem słuchania, poznawania się i wspólnej modlitwy. Zdaniem organizatorów – wydarzenie będzie życzliwym dialogiem pomiędzy uczestnikami i otwartą debatą m.in. o przyszłości Kościoła. Jak zaznacza bp Andrzej Przybylski – spotkanie na Jasnej Górze wpisuje się w proces synodalny, który rozpoczął się w Polsce w różnych diecezjach:

– Jest to forum, na którym w szczery sposób będziemy mówić o wspólnym działaniu, uczestnictwie w misji wszystkich podmiotów Kościoła – świeckich, duchownych, osób życia konsekrowanego, ludziach o bardzo różnych wrażliwościach. Forum pomyślane jest oczywiście przede wszystkim jako modlitwa, dlatego każdego dnia punktem centralnym będzie Msza św. Później odbędą się wykłady specjalistów i teologów m.in. na temat roli świeckich w Kościele, czy wielu innych, ważnych tematów. Będą to treści dotyczące Ewangelii, a biznesu, czy duszpasterstwa osób homoseksualnych. W tych dyskusjach wezmą udział osoby o różnych wrażliwościach. Każdego dnia będą również panele. W jednym z nich będę również uczestniczył.

Za organizację forum odpowiadają: Rada ds. świeckich Konferencji Episkopatu Polski, której przewodniczy bp Adrian Galbas oraz prof. Aleksander Bańka, świecki delegat Kościoła w Polsce na otwarcie procesu synodalnego w Rzymie:

– Trzeba pochylać się nad wrażliwymi kwestiami, związanymi z miejscem oraz funkcją rodziny w życiu społecznym oraz życiu Kościoła. Należy rozmawiać o ewangelizacji młodzieży, kwestii braterstwa, czy roli kobiety w Kościele.

Forum świeckich w Kościele IMPULS rozpocznie się Eucharystią, sprawowaną na Jasnej Górze 5 listopada o godz. 11.00. Trzydniowe spotkanie zakończy się natomiast 7 listopada o godz. 15.00.

Szczegóły na stronie www.forum-impuls.pl. 

ABK

Skip to content