Inauguracja Jasnogórskich organów. Krótki koncert dla wiernych

Na Jasnej Górze dokonano inauguracji organów, które od jesieni zeszłego roku były w remoncie. Teraz, wierni przychodzący do Matki Bożej lub oglądający transmisję online mogą usłyszeć nowe brzmienie instrumentu.

Organy to wielki instrument, który wymaga długiej pracy, aby go odnowić. Kondycja organów była niepokojąca, co zauważyli nawet pielgrzymi. Teraz się to zmieniło. Jak sprawują się organy po remoncie i czy można usłyszeć różnicę w brzmieniu? Na te pytania odpowiada o. Sebastian Matecki z Jasnej Góry:

Organy zostały wyremontowane, ale jednocześnie przebudowane. Zmieniła się na pewno jakość brzmienia, bo zostały one wyczyszczone. Ubogacono je również o trzy nowe głosy. Wydawały się one potrzebne i zostały trafnie dobrane, ponieważ dają głębsze brzmienie.

Duchowny podkreśla jednocześnie, że remont był potrzebny. Na konieczność jego wykonania wpłynęło kilka czynników:

Każde urządzenie mechaniczne się zużywa. Jasnogórskie organy pracują pięciokrotnie więcej niż w innych kościołach. Tu jest modlitwa od 5:30 do 21:30, a czasem i nawet w nocy instrument funkcjonuje. Druga sprawa to warunki jakie tu panują. Dużo pielgrzymów, kurz, często większa wilgoć. To wszystko osiada na piszczałkach i rozstraja mechanizmy. Tak naprawdę każdego roku powinno się robić przegląd instrumentu tak, jak robi się przegląd samochodu.

Inauguracji organów dokonano w niedzielę 25 lipca o godz. 10.30. Był to koncert, w którym wierni mogli usłyszeć jak sprawuje się odnowiony instrument. O godz. 11.00 odprawiono Mszę św.  dziękczynną w intencji osób wspierających remont. Po Eucharystii koncert był kontynuowany.

WB

Skip to content