Inauguracja roku akademickiego 2021/2022 w Duszpasterstwie Emaus

W niedzielę 10 października w Duszpasterstwie Akademickim Emaus miała miejsce inauguracja nowego roku akademickiego 2021/2022. Początek uroczystości wyznaczyła Msza św. w kościele św. Ireneusza BM w Częstochowie, której przewodniczył abp Wacław Depo. W Eucharystii uczestniczyli nie tylko studenci, lecz także przedstawiciele Politechniki Częstochowskiej oraz Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie w osobach rektorów oraz członków senatu obu uczelni.

Wieczorna Msza św. była okazją do tego, aby osoby zaczynające nowy semestr mogły zawierzyć swoją prace i naukę Panu Bogu. Jak mówi abp Wacław Depo tego typu uroczystości są bardzo ważne, ponieważ pozwalają szerzyć wartości chrześcijańskie wśród młodych ludzi, wkraczających w pełni dorosłe życie: – Młodość ma swoje prawa kształtowania umysłu oraz serca. Stąd cel duszpasterstwa akademickiego, które łączy posługę umysłu z sercem, czyli sumieniem. Dlatego początek roku akademickiego winny być połączony z modlitwą do Ducha Św. o łaskę darów na nadchodzący czas intensywnej pracy oraz nauki. A przede wszystkim o dar rozpoznawania prawdy oraz dawania prawdziwego świadectwa w wierze. Patronem takich działań jest z pewnością św. Jan Paweł II, którego dzień obchodzimy dzisiaj w polskim Kościele. Jak mówił papież “Nie lękajcie się”, ja dopowiem, że żadnych wyzwań, własnych słabości czy świata. Bo jeśli stoimy wiernie przy Panu Bogu, to on stoi i przy nas.

W czasach nadal trwającej pandemii nie wszystko przychodzi łatwo, także wiara, jednak swoją posługę jako duszpasterz akademicki ks. Michał Krawczyk pełni z radością, ponieważ praca z młodymi dodaje sił i wigoru.

Jak mówią sami studenci, duszpasterstwo EMAUS stało się dla nich czymś na wzór drugiej rodziny i drugiego domu. O powodach swojego uczestnictwa w życiu wspólnoty mówi wiceprezes ds. Katolickiego Związku Akademickiego Mateusz Solski: – Żyję z tą wspólnotą od ponad trzech lat. Zwyczajnie zadomowiłem się tutaj i jak każdy odpowiedzialny gospodarz chcę, żeby to grono wierzących znajdowało się w jak najlepszej kondycji. Sam dzięki EMAUS się rozwinąłem nie tylko jako student czy katolik, ale jako człowiek i chcę, żeby moi koledzy i koleżanki przeżyli to samo.

Duszpasterstwo Emaus szerzy wartości chrześcijańskie poprzez organizację wyjazdów, wspólnych spotkań, warsztatów czy różnego rodzaju zabaw. Zrzesza głównie osoby ze środowisk akademickich. Każda zainteresowana i chętna osoba jest mile widziana we wspólnocie wiernych.

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content