Inauguracja roku akademickiego w Seminarium

DSCF8056

Dzisiaj, w czwartek 8 października, odbyła się inauguracja nowego roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie. Uroczystej Mszy św. przewodniczył ks. abp Wacław Depo, Metropolita Częstochowski. Towarzyszyli mu m.in. ks. Grzegorz Kaszak, biskup sosnowiecki, oraz ks. dr Grzegorz Szumera, Rektor Seminarium. Wykład inauguracyjny pt. „Młode pokolenie Polaków – projekt do wymyślenia” wygłosił ks. prof. dr hab. Krzysztof Pawlina, Rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie.

Seminarium nie tylko kształci, ale kształtuje młodych ludzi. Ks. abp Wacław Depo zwraca uwagę na pułapki, jakie mogą ich czekać. – Bardzo często trzeba odwoływać się do Ducha Świętego, bo, powiedzmy sobie szczerze, nie tylko świadectwo naszego życia chrześcijańskiego jest niepełne i niemożliwe do zrealizowania bez pomocy Ducha Świętego, a tym bardziej formację, kształtowanie się młodych ludzi, bo dzisiaj wartości, które są proponowane przez Chrystusa, czyli po prostu On sam, są rozmywane wśród wielu innych wartości tego świata i tzw. pseudoautorytetów, które zapowiadają tylko jakiś szklany dom czy jakiś dobrobyt, którego nigdy nie spełnią. Mamy tego dowód teraz chociażby przez takie czy inne wyborcze kampanie i obietnice, które potem okazują się kłamstwem. A tu, w tym wypadku, rozpoznanie siebie i swojej roli: kim ja jestem? kim mam być?, razem z darem Ducha Świętego to jest zadanie dla kleryków, ale i dla każdego kapłana czy chrześcijanina – mówi Metropolita Częstochowski.

W trakcie homilii ksiądz arcybiskup zauważył także, że modlitwa i czynienie dobra w oczach świata bywają uznawane za bezużyteczne. Zdają się tryumfować ludzie czyniący zło, a bywają zgnębieni ludzie sprawiedliwi, czego przykładem jest fragmentaryczny konflikt toczony dziś przez mocarstwa, w którym cierpią bezbronni. – Co więcej, ironiczne spojrzenie świata pełne jest zdziwienia, że w ogóle jest jeszcze ktoś, kto przychodzi do naszych społeczności seminaryjnych i gotowy jest poświęcać swoje życie dla Boga i dla drugiego człowieka – mówi Metropolita Częstochowskim i przypomina zarazem, że Bóg jest pełen miłosierdzia, ale jest i panem przyszłości, który kocha ludzi, nawet jeśli Jego milczenie pozostaje dla nich niezrozumiałe.

Relatywizm i zmienność współczesnego świata zaakcentował biskup sosnowiecki, ks. Grzegorz Kaszak, zwracając się do kleryków. Zauważył, że młody człowiek zastanawia się, co robić i jak postępować, podczas gdy towarzyszą mu wyzwania, często wyzwania ponad siły. W związku z tym życzył klerykom dwóch rzeczy. – Pierwsza to trud. Dlaczego? Bowiem za tym idzie nagroda Chrystusa. […] Ten trud związany jest z ascezą, czyli z pracą nad sobą. I tego wam w tym roku, drodzy klerycy, z całego serca życzę. A kolejna sprawa to jest radość. Aby ona w waszym sercu gościła, bowiem ta radość […] wypływająca z czystego, prawego sumienia, pozwala pokonać trudności, problemy. Pozwala nie dać się zwyciężyć sytuacjom zewnętrznym – stwierdził ks. bp Grzegorz Kaszak.

Również młodym ludziom, ludziom obecnej dobry, został poświęcony wykład inaugurujący rok akademicki 2015/2016. W żywej i zajmującej prelekcji ks. prof. Krzysztof Pawlina przedstawił dwa obrazy młodzieży. Socjologiczny, czyli oparty choćby na statystyce, oraz opis młodych ludzi sporządzony przez nich samych, na podstawie literatury. Prelegent zauważył, że zdecydowana większość młodzieży deklaruje się jako wierząca, lecz jest zarazem wiara selektywna bądź wątpiąca, bowiem tylko 7 proc. młodych ludzi przestrzega zasad moralnych, którym patronuje Kościół powszechny. Cechami młodego pokolenia są także „sytuacjonizm”, w rozumieniu braku stałych zasad, ale celami wciąż są rodzina, często jako luźny związek, czy wykształcenie, w ostatnich latach zawodowe. Cele i cechy nie są ze sobą zgodne. Zarazem obecne pokolenie to pokolenie bezrobocia i żalu, które w bezsilności nie znajduje wsparcia. Drugim obrazem młodzieży jest literacki autoportret. W literaturze młodzi ludzie nazywają siebie lemingami, ludźmi skupionymi w dużych miastach, w korporacjach, ale wywodzącymi się z małych ośrodków. Do korporacji trzeba się dostosować, a więc odciąć od tradycji. Są to przedstawiciele „pokolenia JP2”, jednocześnie chodzących do kościoła i chcących „zażyć świata”. Stąd pomysł opracowania projektu, jak mówi tytuł wykładu: „Młode pokolenie Polaków – projekt do wymyślenia”, projektu zbawienia dusz. Każdy człowiek jest wyjątkowy i wymaga indywidualnego podejścia. Rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie dał wskazówki, jak to zrobić. Tchnąć wielką ideę, jak Światowe Dni Młodzieży, przy której skupiają się tysiące ludzi; pracować nad sobą, mimo że zagubiły się dzisiaj metody samowychowawcze; odkrywać dobro w człowieku. Młodzieży nie należy więc przekreślać. Konkludując, we współczesnym społeczeństwie, dla młodych ludzi, autorytet instytucjonalny wciąż się utrzymuje, jeśli jest w nim autorytet osobowy.

W trakcie Mszy św. Metropolita Częstochowski podziękował ks. Andrzejowi Przybylskiemu za pełnienie obowiązków Rektora WSD w Częstochowie do czerwca br. Ks. Przybylski skoncentrował się na pracy duszpasterskiej w Parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu. Naukę i formację duchową w bieżącym roku akademickim w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie rozpoczęło 80 kleryków i diakonów z Archidiecezji Częstochowskiej oraz Diecezji Sosnowieckiej. Częstochowskie Wyższe Seminarium Duchowne kształci młodych ludzi już od ćwierćwiecza. Jego gmach został uroczyście poświęcony przez papieża Jana Pawła II 15 sierpnia 1991 r.

Krzysztof Rygalik

Skip to content