Inauguracja roku szkolnego województwa śląskiego na Jasnej Górze

Fot. Radio Fiat

W kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze (4 września) została odprawiona została Msza św. inaugurująca rok szkolny w województwie śląskim. Eucharystii przewodniczył bp Andrzej Przybylski.

We Mszy św. uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, oświatowych i uczniowie szkół. Urszula Bauer, śląski kurator oświaty mówi, że Msza św. na Jasnej Górze inaugurująca rok szkolny jest już pewną tradycją:

To już tradycja, a właściwie wewnętrzny nakaz, że rozpoczynamy każdy rok szkolny na Jasnej Górze. Ten rok jest trudnym rokiem przeżywanym w okolicznościach pandemii, więc tym bardziej nie mogło nas tu nie być. Dzisiaj jesteśmy na Jasnej Górze prosić o to, aby ten trudny rok przebiegał spokojnie i bezpiecznie dla uczniów, nauczycieli, rodziców i nas wszystkich.

W modlitwach uczestniczył także poseł Mariusz Trepka. Zauważa on, że modlitwa w domu Matki Bożej jest ważnym elementem dla całego środowiska oświatowego:

Ta uroczystość, którą mamy dzisiaj na Jasnej Górze jest prośbą całości oświaty i młodzieży o to, aby Matka Boska Częstochowska miała ich w opiece i aby pandemia omijała szkoły, oświatę, nauczycieli. Myślę, że ta Msza św. jest bardzo ważna dla całego środowiska oświatowego.

Koronawirus sprawił, że patrzymy na rzeczywistość w zupełnie inny sposób. Również szkoły stały się ostatnio obiektem wielu dyskusji w tej sprawie. Jak mówi Alicja Janowska, dyrektor Częstochowskiej Delegatury Kuratorium Oświaty w Katowicach, czas pandemii pozwolił odkryć nową wartość szkoły:

Zaczynamy doceniać to miejsce, w którym ludzie mogą ze sobą rozmawiać, spotkać się. Uczniowie są w różnym wieku, mają różne oczekiwania i mogą czerpać z tych spotkań wzajemne korzyści. Szkoła jest im niezwykle potrzebna. Ta różnorodność daje też poczucie, że jesteśmy wszyscy razem.

Nowy rok szkolny zawsze stanowił wyzwanie dla uczniów rozpoczynających we wrześniu naukę, jednak ten rok zostanie szczególnie zapamiętany. Dbałość o siebie nawzajem i przestrzeganie wszystkich zalecanych reguł niewątpliwie sprawi, że rok szkolny mine bezpiecznie i przyjemnie.

WB

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content