Instytut Prymasa Wyszyńskiego świętuje 80-lecie istnienia

W pierwszą sobotę listopada członkinie Instytutu Kardynała Stefana Wyszyńskiego spotkały się na Jasnej Górze by uczcić 80-lecie powołania do życia Instytutu. I choć dzisiejszą nazwę i status prawny organizacja uzyskała dopiero w 1993 roku, to jej historia sięga okupowanej Warszawy, gdzie grupka dziewcząt chcących naśladować Maryję poznała księdza, o którym dopiero miało być głośno.

Instytut Prymasa Wyszyńskiego jest świeckim instytutem życia konsekrowanego, zrzeszającym kobiety, które za cel postawiły sobie troskę o zachowanie i pielęgnowanie kobiecego piękna w społeczeństwie. Czynią to m.in. poprzez popularyzowanie dziedzictwa Prymasa Tysiąclecia, zwłaszcza w kontekście jego nauczania na temat kobiecości. Jak wyjaśnia odpowiedzialna generalna Instytutu Agnieszka Kołodyńska, dzieło zaczęło się skromnie w jednej z podwarszawskich wsi:

Początki Instytutu sięgają takiej nieformalnej grupy ośmiu dziewcząt w roku 1942, którym przewodziła p. Maria Okońska. To było środowisko Sodalicji Mariańskiej i te pierwsze osiem dziewcząt miało szczytny cel, żeby odnowić Polskę. Maria Okońska miała takie światło, że można odnowić Polskę poprzez odnowę polskiej kobiety. I ta malutka grupka dziewcząt szukała księdza, który będzie się znał na Nauce Społecznej Kościoła. I znalazł się taki kapłan (to był czas okupacji), ukrywał się w Laskach pod Warszawą. Był to ks. prof. Stefan Wyszyński. 1 listopada 1942 roku nastąpiło pierwsze spotkanie w Laskach i ks. Wyszyński zgodził się poprowadzić dziewczęta i już minęło 80 lat od tego momentu.

Źródło: www.episkopat.pl

Jak to już wielokrotnie rzeczywistość zweryfikowała, nauczanie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego wyprzedzało swoją epokę, zyskując na aktualności wraz z upływem czasu. Obecnie wskazania Prymasa Tysiąclecia są tym bardziej potrzebne, zważywszy na fakt ciągłego ataku, wymierzonego zarówno w rodzinę jak i w kobiecość. Instytut Prymasowski nie ustępuje w popularyzowaniu dziedzictwa bł. kard. Wyszyńskiego, sięgając niejednokrotnie po nowoczesne narzędzia przekazu:

Charyzma się nie zmienił. Jest nim pomaganie Matce Bożej w różnych dziedzinach życia, tam gdzie jesteśmy. Jest to instytut świecki życia konsekrowanego, żeby być blisko ludźmi, żeby im pomagać żyć i kierunkować swoje życie ku Panu Bogu i się za nich modlić. Mamy też działania duszpasterskie, czyli np. Jasnogórskie Śluby Narodu, Wielką Nowennę i Milenijny akt Oddania Polski – po prostu te dziewczęta będąc przy Prymasie pomagały mu, ale głównym zamysłem było to, jak pomóc kobietom wzrastać wierze, żeby dzięki temu rodziny były silne. I to czynimy dalej, organizując m.in. Rekolekcje dla kobiet, na które serdecznie zapraszamy.

Instytut swoją pierwszą oficjalną formułę prawną zyskał za sprawą samego Kardynała, który erygował Organizację 3 maja 1957 roku na Jasnej Górze jako Instytut Prymasowski Ślubów Narodu. Następnie 3 lipca 1993 roku zmieniono nazwę na Instytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego, nadając Organizacji status kościelnej i cywilnej osoby prawnej.

Skip to content