Caritas, Jałmużna Wielkopostna/fot. Caritas Polska

Caritas Polska rozpoczęła akcję pomocy seniorom poszkodowanym przez pandemię. Tegoroczna edycja „Jałmużny Wielkopostnej” ma na celu wspieranie osobistego rozwoju w duchu miłości do bliźniego. Inicjatywa realizowana jest wspólnie z partnerami z innych kościołów chrześcijańskich: Eleos Kościoła Prawosławnego, Diakonią Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego oraz Diakonią Kościoła Ewangelicko-Reformowanego.

Tegorocznej akcji towarzyszy hasło „Czas Miłosierdzia”, które przypominać ma, że Wielki Post oraz następujący po nim Tydzień Miłosierdzia to szczególny okres dla wszystkich chrześcijan. Czas, w którym dzielimy się tym, co mamy. – Chodzi tu nie tylko o dobra materialne. Ważna jest nasza dobroć, czas poświęcony drugiemu człowiekowi – tłumaczy ks. Paweł Dzierzkowski, zastępca dyrektora Caritas Polska:

– Może ktoś zaangażuje się w wolontariat. Może zauważy potrzeby drugiego człowieka. O to w tym wszystkim chodzi, abyśmy byli wrażliwi na cudzą krzywdę. Wszystko zależy od naszej postawy. Tego, czy będziemy chcieli wyrzec się czegoś, dla dobra bliźniego. Kampanię Caritas #CzasMiłosierdzia można wesprzeć przekazując darowiznę̨ na stronie caritas.pl/jalmuzna lub wysyłając SMS o treści SENIOR na numer 72052.

Zbiórka do papierowych skarbonek, z której dochód przeznaczony zostanie na rzecz osób starszych, rozpoczęła się w Środę Popielcową w wielu parafiach. Akcja prowadzona będzie przez cały okres Wielkiego Postu oraz w Tygodniu Miłosierdzia. Finał zbiórki planowany jest 11 kwietnia, w Niedzielę Miłosierdzia. Przypomnijmy też, że Caritas pomaga nie tylko seniorom, a przez sytuację epidemiczną cierpią również inni podopieczni. W tym przypadku wsparcie okazali również darczyńcy, dzięki którym mali mieszkańcy pięciu domów samotnej matki i dziecka w Polsce otrzymali paczki żywnościowe. Pomoc materialna trafiła również do placówki w naszym mieście, o czym mówi Marta Cierpiał z Caritas Archidiecezji Częstochowskiej:

– Otrzymaliśmy od firmy Nutricia Polska przeciery mięsno-jarzynowe, kaszki, mleko modyfikowane dla niemowląt i ciasteczka dla dzieci. Bardzo dziękujemy za te dary. To posiłki bogate w wartości odżywcze, które można szybko przygotować. Dla mam korzystających z opieki w placówce to naprawdę duża pomoc.

Caritas jest największą organizacją dobroczynną w Polsce, której historia sięga lat 20. XX wieku. Pomaga setkom tysięcy potrzebujących w kraju, a także poza jego granicami. Od 1990 roku istnieje jako instytucja charytatywna Konferencji Episkopatu Polski, a od 2004 roku posiada status organizacji pożytku publicznego.

ABK

Skip to content