Mija 15. rocznica śmierci Jana Pawła II – papieża małżeństwa i rodziny. Rok 2020 ,ustanowiony przez Sejm jako rok Jana Pawła II, jest okazją przypomnienia nauczania papieża Polaka poświęconego rodzinie.

Wykładowca Papieskiego Wydziału Teologicznego ksiądz profesor Robert Skrzypczak zwraca uwagę, że cały swój pontyfikat Jan Paweł II „budował na odzyskiwaniu świętego obrazu małżeństwa i ludzkiej miłości”. Bogatą spuściznę swojego nauczania o rodzinie zawarł w encyklikach, listach a także homiliach.

– Nigdy nie zapomnijmy przesłania dla małżeństw, które zostawił Jan Paweł II w Starym Sączu czy w Szczecinie, kiedy mówił: “Brońcie małżeństwa i rodziny”. Chodzi tu przede wszystkim o odwagę bycia, kochania i zdobycie się na największy akt szlachetności w życiu, tj. przyjęcie do swojego życia drugiej osoby.

Arcybiskup Henryk Hoser, wysłannik papieski do Medjugorie zwrócił uwagę na nauczanie papieża o rodzinie, które jest także zadaniem dla kapłanów.

– To, czego Jan Paweł II uczył w swoich czteroletnich katechezach, jeszcze do nas nie dotarło – nie zostało przemodlone ani przemyślane. Jan Paweł II często wyrażał się językiem hermetycznym, biblijnym i do księży należy zadanie przełożenia tego na język, który zrozumie każdy wierzący.

Ksiądz Jarosław Szymczak z Instytutu Świętej Rodziny wskazuje na bogate nauczanie Jana Pawła II zawarte w „Liście do kobiet”, „Liście do rodzin”, czy adhortacji apostolskiej „Familiaris consortio” o zadaniach rodziny w świecie współczesnym.

– Przesłanie tej adhortacji jest mniej więcej takie: przyszłość Kościoła i świata idzie przez rodzinę i jeśli zależy nam na tym, by nasze dzieci miały godne i spokojne życie, to trzeba zatroszczyć się nie o pieniądze ani aspekty materialne, tylko o miłość w najbliższym środowisku, czyli pomiędzy mamą i tatą.

Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku. Tego samego roku rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny. 1 maja 2011 Jan Paweł II został ogłoszony błogosławionym. Kanonizacja papieża Polaka odbyła się w niedzielę Bożego Miłosierdzia, 27 kwietnia 2014 r. w Rzymie.

Źródło: IAR

Skip to content