Z prośbą o błogosławieństwo dla siebie oraz całych rodzin… Na Jasną Górę przybywają kolejni pielgrzymi, którzy proszą Matkę Bożą o wstawiennictwo i otuchę w trudnych chwilach. Pierwszy szczyt pielgrzymkowy przypadnie natomiast 15 sierpnia.

Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny to jedna z trzech największych uroczystości maryjnych. Tego dnia do częstochowskiego sanktuarium przybywają pielgrzymi z różnych stron Polski, a nawet świata. O tym, które pielgrzymki znajdują się w gronie „tych najstarszych” mówi rzecznik Jasnej Góry o. Michał Bortnik:

– Mamy trzy „wiekowe” pielgrzymki. Pierwszą jest Gliwicka Piesza Pielgrzymka, która pielgrzymuje na Jasną Górę od 1626 roku. Drugą jest Kaliska Piesza Pielgrzymka, która przychodzi na Jasną Górę od 1637 roku. Trzecią natomiast jest Łowicka Piesza Pielgrzymka, która przybywa do częstochowskiego sanktuarium od 1656 roku.

Największa grupa pielgrzymów idzie na Jasną Górę z archidiecezji krakowskiej. Drugą pod kątem liczebności jest natomiast Piesza Pielgrzymka Tarnowska:

– W przypadku tych dwóch pielgrzymów, liczba osób nie wiele się różni. To różnica zaledwie kilku osób. Później najliczniejszą jest Warszawska Pielgrzymka Piesza. Gdyby zliczyć wszystkie pielgrzymki ruszające z Warszawy, liczba osób byłaby naprawdę imponująca. Mogłaby przewyższyć najliczniejsze pielgrzymki. W tym roku, po dwuletniej przerwie pandemicznej, powracamy do liczb sprzed pandemii. Na Jasną Górę przybywa ok 80-90% pielgrzymów, co przed pandemią.

Według informacji podanych przez organizatorów tegorocznych pielgrzymek, w czasie pierwszego szczytu, do Częstochowy przybędzie ok. 60 tys. pątników. Taka liczba osób wymaga też odpowiedniego zabezpieczenia ze strony służb. Więcej na ten temat mówi podkom. Sabina Chyra-Giereś z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie:

– Szczyt pielgrzymkowy to – jak co roku – pracowity okres szczególnie dla policjantów ruchu drogowego, którzy dbają nie tylko o bezpieczeństwo pielgrzymów, ale też mieszkańców Częstochowy i powiatu. Dbają o to, aby ruch odbywał się płynnie oraz eliminują zagrożenia na drodze. Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego o wyrozumiałość, kulturę na drodze oraz bezwzględne stosowanie się do poleceń wydawanych przez policjantów.

Szczyt pielgrzymkowy na Jasnej Górze zakończy się we wrześniu, kiedy do częstochowskiego sanktuarium przybędą ostatnie duże pielgrzymki rolników dziękujących za plony.

ABK

Skip to content