Jasna Góra w łączności ze Świątynią Opatrzności Bożej – beatyfikacja kard. Wyszyńskiego i matki Czackiej

Radosne oczekiwanie na beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Czackiej trwało na Jasnej Górze od samego rana. W niedzielne przedpołudnie 12 września na placu przed szczytem miały miejsce modlitwy i świadectwa. Zabrzmiał także koncert zatytułowany “Czas to miłość”. O godz. 11:00 podprzeor o. Marcin Ciechanowski odprawił Mszę św. W samo południe zgromadzeni na Jasnej Górze wierni wspólnie uczestniczyli w transmisji telewizyjnej ze Świątyni Opatrzności Bożej.

Jasna Góra to miejsce szczególnie związane z błogosławionym kard. Stefanem Wyszyńskim. W rozmowie z Radiem Fiat przypominał o tym kustosz sanktuarium o. Waldemar Pastusiak:

-Kardynał Wyszyński był bardzo silnie związany z Jasną Górą. Spędził tu wiele dni podczas swojej posługi dla Kościoła w Polsce. Wiemy, że najważniejsze wydarzenia religijne, które miały miejsce za jego bycia prymasem, odbywały się właśnie tutaj. Obrał sobie Duchową Stolicę Polski za szczególne miejsce, które miało być symbolem zjednoczenia Polaków w niełatwych czasach komunizmu.

Jednym z punktów dopołudniowego oczekiwania na beatyfikację był koncert, podczas którego wystąpił m. in. Darek Malejonek:

-Jestem dzisiaj szczęśliwy, myślę że nie zdajemy sobie sprawy z wagi tego co się dzieje. W tych trudnych czasach Prymas Wyszyński uczy nas, że bez przebaczenia nie możemy iść dalej.

Podczas wydarzenia na jasnogórskim szczycie głos zabrała także Stanisława Nowicka z Instytutu Prymasowskiego, świadek życia nowo błogosławionego kardynała:

-Dziś jest dla mnie dzień wielkiego dziękczynienia i wielkiej radości, bo rzeczywiście jest to znak, że kard. Wyszyński po wszystkich trudach życia mówił o sobie, że jego życie było Wielkim Piątkiem. Że mógł osiągnąć niebo, ale że też jest wyniesiony na ołtarze po to, żeby być naszym wsparciem. Cały program księdza prymasa, to wszystko postawić na Maryję.

Obecność na Jasnej Górze w tym szczególnym dniu była niezwykle cenna dla zgromadzonych wiernych:

-Serce się unosi, duch się unosi chciałabym ten dzień przeżyć na modlitwie. To dzień bardzo szczególny. Jestem bardziej szczęśliwa będąc tu przy Matce, niźli bym była w Warszawie, mimo że to tam odbywają się główne uroczystości.

O godz. 14:00 w Kaplicy Matki Bożej rozpoczęła się dziękczynna Msza św. za dar nowych Błogosławionych.

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content