Okres pandemii spowodował zmniejszenie ruchu pielgrzymkowego na Jasnej Górze. Jednak w ciągu ostatnich tygodni klasztor ojców paulinów na powrót zaczął tętnić życiem. Jasnogórski dziedziniec stał się tyglem językowym, a wnętrza świątyń wypełnione są pielgrzymami. To jednak dopiero początek wakacyjnego szczytu na Jasnej Górze.

Szczyt pielgrzymkowy na Jasnej Górze związany jest z tradycyjnym pieszym pielgrzymowaniem. Pierwszą tego typu pielgrzymką w tym roku była XVII Nocna Pielgrzymka „Na Przekór”, która wyruszyła na Jasną Górę z sanktuarium Matki Bożej w Piekarach Śląskich w drugiej połowie kwietnia. Mirosława Szymusik z Biura Prasowego Jasnej Góry wyjaśniła, że pierwszymi zwiastunami letniego szczytu pątniczego są dzieci pierwszokomunijne, księża i pielgrzymi z diecezji łowickiej:

Paulini nazywają pierwszą jaskółką pieszego pielgrzymowania na Jasną Górę „kompanię łowicką” – jest to tradycyjna nazwa pielgrzymki, uchodzącej za jedną z najstarszych. W tym roku przyszła w Wigilię Zesłania Ducha Świętego po raz 397. […] No i oczywiście „pielgrzymowanie białe” czyli dzieci po pierwszej komunii świętej – po okresie obostrzeń Jasna Góra znowu jest biała i powiedziałabym przekornie też czarna. Jest to także czas wielkiego dziękczynienia kapłanów: neoprezbiterów za dar święceń i kapłanów za jubileusze.

Czerwiec na Jasnej Górze związany jest ze Śląskiem. Tegoroczne śląskie pielgrzymi z pewnością będą dziękowały za zeszłoroczny dar beatyfikacji ks. Jana Machy, który został zamordowany za działalność konspiracyjną przez okupacyjne władze niemieckie 3 grudnia 1942 roku w Katowicach. Oprócz dużych pielgrzymek diecezjalnych, Ślązacy zwykle pielgrzymują parafialnie już w maju. Ma to związek z rocznicą wybuchu III Powstania Śląskiego:

W tym roku obchodzimy stulecie odzyskania przez Ślązaków wolności – III Powstanie Śląskie – wiele parafii z Górnego Śląska właśnie po trzecim plebiscycie zaczęło pielgrzymować na Jasną Górę. Specyfiką Śląska jest właśnie to, że czerwiec i lipiec to piesze pielgrzymowanie parafialne.

W czerwcu na Jasną Górę przybywają także duże, ogólnopolskie pielgrzymki m.in. Akcji Katolickiej, Poczty Polskiej czy kółek różańcowych dzieci. Natomiast w lipcu do Matki Bożej zaczynają docierać piesze pielgrzymki diecezjalne, z których jako pierwsze, we wspomnienie Matki Bożej Szkaplerznej wchodzą archidiecezje przemyska i poznańska.

W lipcu przychodzą również pielgrzymki zza granicy – piesze pielgrzymki z Zaolzia. To polsko-czeska pielgrzymka, która swoje początki wzięła ze Światowych Dni Młodzieży w Częstochowie w 1991 roku. Ponadto paulini już od wielu lat przyprowadzają Polaków i Czechów z paulińskiej parafii w Ostrawie.

Największe oblężenie klasztoru jasnogórskiego przypada na święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny 15 sierpnia, kiedy to cała Polska ma dobre powody do pielgrzymowania. Szczyt pielgrzymkowy trwający od czerwca kończy się we wrześniu, kiedy to do sanktuarium docierają ostatnie duże pielgrzymki rolników, dziękujących za plony.

Skip to content